Visa fullständig version : samos
Vi ska åka till Karlovassi-Samos och bo på hotell samaina Inn,den 28:e September:)
Har en massa funderingar om priser på allt möjligt,bla cigarett priserna.. och om det är bra där,känner mig lite skeptisk men jag vet inte varför..
Det är jag och min 22 åriga dotter som reser:D
Tacksam för svar MVH Carola
Har inte bott just där utan bara i Phytagorion, men Samos är en underbar ö!!! Och om jag inte minns fel kostar cigaretterna (Prince) 3,8 € vilket är strax över 32 konor i dagens kurs. Trevlig resa:)
Hej, Samos är en underbart vacker ö!
Jag var där 2011 sept-okt! Det är lätt att ta sig runt ön och besöka tex byn kokkari, Vahti(Samos huvudort) samt Pythagorion om ni hyr en bil, ni bor ju bra då i Karlovassi inte långt till dessa samhällen därifrån cirka 33 km till Vahti samt 37 km till Pythagorion.
Karlovasi stannade jag bara till för att fika och det var som att komma direkt in i det grekiska vardagslivet, mycket shopping och inte så mycket turister(kanske mer dock i juli-aug).
Bifogar en länk här om Karlovassi mm.
Lycka till!..bye_bye
http://www.samos.nu/karlovassi.htm
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.