![]() |
Oliverna väntar...
På lördag morgon bär det förhoppningsvis av mot Karpathos för att förverkliga en gammal dröm för att få plocka oliver i Grekland och samtidigt kanske lära si lite mer av språket också:)
Åker med öppet sinne för nya upplevelser. Dom lär bli lite olika nu när turismen har försvunnit från ön, men Pigadia är ju en "vanlig" stad så det går säkert klara sig bra där:) Vädret har varit fint där ett tag nu, men det ser ut och bli sämre nu, så det gäller och packa ner både regnställ och bikini:D Snön hoppas jag slippa, har gott om det här nu:o Hoppas och komma i närheten av någon dator under resan och skriva lite rapporter:rolleyes::) Riittabye_bye |
Sv: Oliverna väntar...
Låter härligt!! Trevlig resa:)
|
Sv: Oliverna väntar...
Ser fram emot att läsa om hur du upplever olivplockningen.:)
Lycka till och ha det så gott på Karpathos!bye_bye |
Sv: Oliverna väntar...
Ha en trevlig arbetsresa, Riitta! Grekland är underbart nu!
Yanna - på Kreta |
Sv: Oliverna väntar...
Trevlig resa Riitta! Plocka lite åt mig också. :)
PS. Har du bilderna till fototävlingen klara måste du skicka dem innan du åker. |
Sv: Oliverna väntar...
Plocka oliver och samtidigt lära sig språket ... låter som en bra kombination.
Skörda många oliver, njut av god mat och dryck, och förhoppningsvis mycket :). Trevlig resa! bye_bye |
Sv: Oliverna väntar...
Ha det BÄST!!!!!
Jag hoppas få plocka oliver nästa år;) Lissi |
Sv: Oliverna väntar...
Tackar så mycket allihop:)
Janne, bilderna är skickade nu:rolleyes::) Riittabye_bye |
Sv: Oliverna väntar...
Hej Riitta!
Hoppas att du får en riktigt spännande och intressant tur till vårt kära Karpathos. Lite annorlunda än en vanlig sol-och-bad-tur. Hur länge stannar du? Ha det riktigit kul! :) Mats |
Sv: Oliverna väntar...
Tack Mats:) Skall stanna 2 veckor:) Ser framemot lite "annorlunda" Karpathos den här gången, fast man kanske tycker att det inte är så annorlunda:rolleyes: Det skall bli spännande och se hur det blir:)
Riittabye_bye |
Sv: Oliverna väntar...
Riitta, så härligt det låter, att plocka oliver "på plats".
Hoppas att du får en trevlig och lärorik vistelse på Karpathos :):) Systrarna Siw o Lena bye_byebye_bye |
Sv: Oliverna väntar...
Tack tjejer:)
Riittabye_bye |
Sv: Oliverna väntar...
Jag hoppas att du får många fina upplevelser, det måste kännas härligt att äntligen få förverkliga en gammal dröm.
Jag önskar dig en riktigt trevlig resa Riitta! Ann-Kristin bye_bye |
Sv: Oliverna väntar...
Tackar Annki:) Man får försöka förverkliga sina drömmar så länge man har hälsan och livet i behåll:rolleyes:
Riittabye_bye |
Sv: Oliverna väntar...
Det har du rätt i... Jag pratade med en nyligen pensionerad arbetskamrat häromdagen, hon åker till Australien i slutet av november och kommer hem i - februari!
Hoppas du får det härligt! Ska bli spännande att höra från Karpathos vid den här årstiden:) |
Sv: Oliverna väntar...
Hej
Det är en härlig avkoppling att plocka oliver . God mat, dryck ;). Åker nästa torsdag 18/11 till Loutraki . Förra året var det mellan 20-25 grader på dagarna nätterna var kalla. Det är klart att man ska ta vara på livet och göra saker som längtar efter. Önskar dig en trevlig resa Riitta bye_bye |
Sv: Oliverna väntar...
Tack och det samma önskar jag dig:) Hoppas vi lyckas skrapa ihop några kilon;):) Vädret ser ut och bli lite ostadigare nu, så stövlarna och regnkläderna är nerpackade i resväskan nu:)
Riittabye_bye |
Sv: Oliverna väntar...
Hoppas att Du får två härliga veckor med Din olivplockning. Ska bli kul att se om Du får tag i någon dator och kan rapportera lite grand. bye_byebye_bye
BOKA |
Sv: Oliverna väntar...
Tack:) Borde väl finnas någon öppen internetkafe i stan:rolleyes:
Riittabye_bye |
Sv: Oliverna väntar...
Trevlig resa och god skördelycka :)
Vi hörs efter din resa. //radiomannen från Hisingen |
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:19. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT