Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Södra Kreta (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=85)
-   -   Paleochora i oktober (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=28331)

Lajsa 2011-09-15 12:36

Paleochora i oktober
 
Hej alla!

Är det någon vänlig själ som kan berätta för mig hur det är att åka till Paleochora i mitten av oktober? Vädret blir ju som det blir, men hur är det med restauranger osv? Börjar de stänga igen då? Och finns det bussar som går från Chania till Paleochora så sent på säsongen?

Mycket tacksam för svar!bye_bye

Lissi 2011-09-15 13:52

Sv: Paleochora i oktober
 
Det är säkert helt underbart!!
Det finns både hotell och restauranger öppet, jag har själv varit där i oktober om än bara över dan men där var mycket folk.
Arne och Birgitta här på Kalimera ska ju vara där en månad från 11 december och bo på Haris om jag minns rätt...

Bussar går nog också eftersom Paleocora har så många invånare även vintertid. Men det går nog att kolla.

Lycka till med planeringen!

Lissi

Kalimera 2011-09-15 14:49

Sv: Paleochora i oktober
 
Jag har varit i Paleochora två gånger i oktober. Allt har varit öppet och båda bussar och båtar har gått.

pollebosse 2011-09-15 16:29

Sv: Paleochora i oktober
 
Vi var i Paleochora sista veckan i september och första veckan i oktober förra året.
Då hade vi haft turen att få vara där även i början av augusti.
Oktoberveckan var fantastisk, varmt, inte för varmt, många trevliga möten med andra turister, men det var inte trångt. Allt var öppet och Paleochoraborna visade sig från en avslappnad fin sida.
Åk i oktober, det bör bli fantastiskt, ja kanske oförglömligt!

lars 2011-09-15 18:03

Sv: Paleochora i oktober
 
fyra dagliga turer från vardera hållet!!
De e bar å åk!!!
lars
Kriti stin kardiia mou

Lajsa 2011-09-15 21:11

Sv: Paleochora i oktober
 
Tack så mycket för alla svar!:D Det låter ju otroligt bra både vad gäller bussförbindelser och tidsperiodbye_bye


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:03.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT