Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Naxos (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Disco på Naxos??? (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=9942)

Athina 2007-06-05 12:18

Disco på Naxos???
 
Några år sen vi var där sist och några av barnen börjar bli stora...(17-18) och efterfrågar disco?!? Kan jag inte komma ihåg att jag sett? Har någon?

Celbe 2007-06-05 13:08

Sv: Disco på Naxos???
 
Det enda jag sett som ser ut som ett disco i Naxos stad finns på vänster sida när man åker gatan upp från hamnen (d v s den gata som går upp vid Zas Travel). Det brukar blinka "discoliknande ljus" och stå en del folk utanför när man passerar sent, d v s efter tolv på natten.

Celbe

Ella 2007-06-05 16:53

Sv: Disco på Naxos???
 
Nu var det förvisso ett par år sedan jag senast var på disco på Naxos, men ställena brukar vara desamma - även om namnen ändras ibland. De konstanta brukar vara Super Island, som Celbe nämner, och så Ocean som ligger i Paralians förlängning mot S:t George. Där ligger också Veggera, som är en "dancing bar".

Super Island har, i alla fall tidigare, frekventerats av mycket greker och spelat mycket grekisk musik, med Ocean har varit mera turistinriktat. Gemensamt för dem är att festen börjar sent - efter 01.00. Men man ska inte heller glömma Prime, mitt på Paralian, som ju är skandinavbaren nummer ett och där i alla fall jag har dansat på bardisken ett par gånger.

Det har också legat ett disco bredvid Gyros-stället längst söderut på Paralian, och ett på samma gata som Super Island, men närmare hamnen. Det hette Se7en för 12 år sedan, men har bytt namn ett par gånger sedan dess och vissa säsonger inte öppnat alls.

Peter 2007-06-06 20:16

Sv: Disco på Naxos???
 
Nu har ju inte så vanligt med "Disco / nattclubb" i Grekland på samma sätt som finns här hemma. Däremot så finns det massor med "Music-Bar"... Typ Pub-ställen med hög musik där man dansar på borden och bardisken kl 2 på natten... Och det är inget fel på dem... Ohh nejdå... :D :D Ang_elx

Peter

Elisabet 2007-06-06 20:23

Sv: Disco på Naxos???
 
Citat:

Ursprungligen postat av Peter (Inlägg 92959)
Nu har ju inte så vanligt med "Disco / nattclubb" i Grekland på samma sätt som finns här hemma.

Det varierar väl väldigt det - precis som här hemma! Större orter - större utbud. Mindre orter . mindre utbud.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT