Sv: Gratis semester vecka
Time Share är I SIG inget lurendrejeri. Det finns flera seriösa företag som organiserar sin försäljning av resor enligt den modellen, och det är inte alls ovanligt, särskilt i andra länder, att flitiga resenärer nyttjar sådana bolag.
Så sent som för två veckor sedan tittade jag i en time share-katalog hemma hos en engelsman som ofta reser på det sättet, och är mycket nöjd. I katalogen fanns resmål i olika länder, bland annat i Skandinavien.
DÄREMOT utnyttjas systemet tydligen flitigt av lurendrejare, enligt vad jag hört, framför allt här på Kalimera. Själv har jag aldrig mött någon time share-försäljare och inte heller träffat någon som gjort det. Kanske beror det helt enkelt på att jag aldrig stannar till och hör vad sådana personer har att erbjuda, eftersom jag på förhand tror mig veta att det inte intresserar mig.
Tycker man det verkar intressant så finns det all anledning att kolla upp företaget noga innan man bestämmer sig.
|