Visa ett inlägg
  #10  
Gammal 2009-06-11, 10:12
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Farväl till rethymno .11 Juni

Sitta ånyo i Venetianska hamnen att svalka finna. Vi checkade ut från Olgas nyss. 2x35€ för rummet. Facilt pris. På vår väg ned till hamnen passerade vi olyckligtvis den glassbar vi skrivit om i tisdagens berättelse. (Everest) Chefskyparen genast ut att oss erbjuda barens nya specialitet!! Ouzoglass med krossad is och vatten! Stort jubel bland grekerna på glassbaren. Vi avböjde emellertid denna nya mix….

Vi sitta nu ånyo på Taverna Zefyros att tjyvsurfa in denna rapport. Vid pass halvtolv tar vi en taxi ut till bus-station för resan till Chania. Priset för taxin ligga runt 5€ och bussbiljetten till Chania cirka 7€.

I Chania Old Town ska enligt överenskommelse det på La Casa sitta en nyckel i rum nummer tre vid vår ankomst. Fungerar säkert helt perfekt.

Gårdagskvällen tillbringade vi på vännerna C och G-s eminenta taklaltan för finare middag. Inbjudna voro förutom oss två, Lovisa samt Phia och Tony.
Vansinnigt god middag i trevliga vänners lag.

Hustru Birgitta tycka nu alltmer att Arne börjar påminna om huvudpersonen i Jack Londons odödliga roman ”På luffarstråt” Där romanfiguren efter 120 dagars tjyvåkande under godsvagnar nalkades Sacramento i Kalifornien och att shorts med mera voro i sorgligt skick…..

I afton lär det bära iväg till vår musiktaverna Semiramis i Old Town för god mat och suverän live-musik av röda orkestern. Måhända vi nödgas komplementinhandla nya presentabla shorts till Arne under dagen i Chania??

Rethymno direkt

Arne och Birgitta

Svara med citat