Visa ett inlägg
  #4  
Gammal 2009-09-13, 16:19
rickys avatar
ricky ricky är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2005
Ort: Malmö
Inlägg: 1 096
Standard Sv: Teneriffa bokat!

Synd att vi missade den grekiska restaurangen sist.Då bodde vi i skarven Las Americas Los Cristianos.
Denna gång ska vi bo på andra sidan ön.
Det ska bli kul, för nu ska vi bo på det som kallas det genuina Teneriffa, Puerto de la Cruz med gammal bebyggelse och mindre turistifierat.

Förresten, om du ska bo i i las Americas så kan jag rekommendera en väldigt bra kanarisk fiskrestaurang.
Vet inte vad den heter men den ligger precis vid tunneln där orterna byter namn från playa de las Americas till los Cristianos.
Bra priser också! Vi var 4 personer och jag o svågern delade en skaldjurspaella och töserna åt färsk fisk. Till detta öl o vin...och givetvis "Pappas" de goda kanariska potatisarna som kokats länge med skal i i extremt saltat vatten så att de blir alldeles vita och skrynkliga!!!
Det kostade 50€ för mat o dryck för alla 4. Det är billigt!

Senast redigerad av ricky den 2009-09-13 klockan 16:26.
Svara med citat