Visa ett inlägg
  #3  
Gammal 2005-10-24, 16:10
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Tavernatips Sarakiniko

Vilken otur. Jag fick själv salmonella på Karpathos en gång och var mycket sjuk. En god vän var på konferens med landets anestesiologer för några år sedan och några dagar senare stod operationssalarna tomma trots logi på fint hotell.

Nu tror jag ändå att alla som vill vågar besöka tavernan med den formidabla utsikten trots detta missöde. Smittkällan är väl knappast 100 % säker.
Maten jag fick var väldigt god, fräsch och toaletten var ren med både engångshanddukar och tvål. Dock ståtoalett. Familjen som driver stället är supertrevlig och det är inte många ställen i Parga som har så stort utbud av traditionella grekiska rätter. Pooltavernan är ju av en helt annan karaktär med en betydligt tristare meny.

Eva
Svara med citat