 
			
				2013-05-26, 19:57
			
			
			
		  
	 | 
	
		
		
		
			
			| 
				
				 Avslutat medlemskap på egen begäran. 
				
				
			 | 
			  | 
			
				
					Reg.datum: jul 2012 
					
					
					
						Inlägg: 4 596
					 
					
					
					
					
					     
				 
			 | 
		 
		 
		
	 | 
	
	
		
	
		
		
			
			
				 
				Sv: Köra bil i Grekland
			 
			 
			
		
		
		
			
			
	Citat: 
	
	
		
			
				
					Ursprungligen postat av  Janérik
					 
				 
				Men kan det egentligen vara så jäkla svårt med en rondell. Ska man in i rondellen så kommer man från höger, då har man alltså företräde och de som kör i rondellen ska vänta, sedan har då en del länder (däribland Sverige) fått för sej att man sätter upp "lämna företräde" för de som ska in i rondellen, då får den som ska in i rondellen vänta. Om man inte kommer ihåg hela varvet i rondellen hur det såg ut då man kom dit så ska man allvarligt överväga att lämna in sitt körkort till berörd myndighet. 
Kom också ihåg att det inte alltid är de svenska reglerna som är bäst och viktigast. 
  
Mvh Janérik 
			
		 | 
	 
	 
 
Nej, Janérik! Det är inte så "jäkla" svårt med rondeller, men det kan bli något förvirrande om reglerna inte är densamma vid rondellkörning i Grekland som här i Sverige, då måste man helt plötsligt tänka om, här hemma kör man ju på ren rutin.
Det mest logiska borde ju vara att högerregeln ska gälla när man ska in i rondellen och att de som är kör i rondellen ska lämna företräde som det är i Grekland. 
Så i detta fall kan jag inte påstå att de svenska reglerna är de som är bäst och viktigast... 
		 
		
		
		
		
		
		
		
		
			
			
			
			
				 
			
			
			
			
			
			
			
				
			
			
			
		 
	
	 |