Visa ett inlägg
  #14  
Gammal 2013-08-10, 20:01
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 489
Standard Sv: Lanzarote/Puerto del Carmen

Citat:
Ursprungligen postat av seaside Visa inlägg
Låter intressant Masse. Har själv funderingar att åka dit. Har du något bra boende där? Hur åker du dit? Bra matställen?
Har varit fem ggr på Fuerteventura. Alla gånger bott i Jandia på sydsidan. Frun och dottern en gång i Coralejo. Flertalet gånger gjort utflykter på ön med hyrbil och då även besökt alternativa boendeorter på ön såsom Costa Calma (sydostkusten) och Coralejo (norra spetsen). Skulle alla dagar i veckan åter välja Jandia.

Jandia/MorroJable är också en turistort. Men den delen av byn som är modern med hotell, lägenheter och restauranger känns på något sätt lite behagligare än motsvarande på andra orter. Långsträkt med hav/strand/strandpromenad tvärs över gatan. På strandpromenaden möter man hela tiden folk som promenerar, joggar, cyklar, kör segway mm mm. Dessutom finns då en liten äldre kärna (MorroJable) med bofast befolkning, bostäder, vanliga affärer, skola mm. Även om det inte är stort så gillar jag att strosa omkring där och känna annat än bara turister, hotell och restauranger.

Sist men inte minst har Jandia c:a 3 mil makalös sandstrand.

De hotell som vi har bott på är:

Apartamentos Igramar MorroJable. Se Booking.com. Bra läge vid gamla delen avbyn, MorroJable. Lite olika stuk på studios, lägenhet. Vi bodde i tvåvåningslägenhet. Bottenvåning: Entre/terrass, vardagsrum/kök, toalett/dusch. En trappaupp: Badrum, sovrum, balkong. Allt med utsikt mot lugnt poolområde. Inga måltider.

Fuerteventura Imperial.Solresor All Inclusive. 7 km utanför byn, vilket vi tyckte var en nackdel. Valde detta för att vi firade födelsedag. Mycket hög nivå på anläggning, boende och mat/dryck. Mera blåsigt än inne i byn. Och som sagt vi saknade gångavståndet till gamla byn.

Relaxia Jandia Luz Apartamentos. Booking.com eller Solresor. Vi har 3 ggr kört Solresor och med AllInclusive (finns både med o utan). Vid rätt tillfälle och aktivitetspris ett ganska lågt pris för AllInclusive (som vi aldrig skulle drömma om att välja i Grekland). Vi får då en mycket bra frukost, OK lunch och sisådär middag, och fria drycker hela dan. Eftersom vi fått till bra pris har vi kunnat kosta på oss att gå ut i byn och äta middag 3-4 ggr/vecka, vilket är viktigt för oss. Kolla om priset avser med poolutsikt (som vi tycker ärviktigt) eller mot gatan (tråkigt). Flesta gästerna är 50+ och stället är därmed ganska lugnt. Lite tråkigt att det bara finns lounge-bar inomhus på kvällarna, men då kan man ju istället gå ner i byn. C:a 50-100 m tvärs över gatan till stranden och just i kanten av gamla byn MorroJable.

Restaurangtips: Vår absoluta favoritrestaurang heter La Laja och har fisk och skaldjur som specialitet. Det är den sista restaurangen i slutet av strandpromenaden in mot MorroJable. När vi där äter Sjötunga Meuniere är himmelriket nära. Deras Paella går inte heller av för hackor.

Men lite senare på kvällarna är det ganska tyst i den här byn. Vill man ha lite mera liv och rörelse så dags så finns säkert bättre alternativ.

Masse

Senast redigerad av Masse den 2013-08-10 klockan 20:11.
Svara med citat