Visa ett inlägg
  #13  
Gammal 2014-01-04, 22:46
Mikke Mikke är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Lamberget-Kallsta.......
Inlägg: 2 198
Standard Sv: Ett riktigt gott 2014...

...instämmer förstås i ovanstående förhoppningar till alla om ett gott nytt år ifrån ett fuktigt och mörkt Kallsta.....
Jag har,ngt förkyld, roat mej med att läsa om Staffan Stolpes " i skuggan av en liten ouzo", och där fick jag en del impulser, bl.a att kolla upp Julius Centerwall som föddes i Skåne 1844 och disputerade vid 25 års ålder.När han inte var upptagen av att vara rektor och/eller riksdagsman ägnade han sin flitiga tid åt att studera och skriva om Rom och Grekland.
1886-87 fick han av staten medel att företa en längre resa till Italien, Grekland och Levanten.
Resultatet blev "Från Hellas och Levanten", med den härliga undertiteln "Ströftåg till lands och till vatten" 1888.(Citat Staffan Stolpe)
Letade på nätet och hittade denna,rätt tjocka bok (421 sidor) för 150 pix, och som jag naturligvis köpte....Så har jag nåt att se fram emot....:-)
Mvh,
Mikke
Svara med citat