Visa ett inlägg
  #13  
Gammal 2005-06-01, 21:28
Annlotta Annlotta är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 136
Standard Sv: Magnifika, magiska Mykonos...

Hej Jonna!
Det stället som du haft kontakt med ligger, vad jag inbillar mig, i det absolut dyraste området på Mykonos. Det finns bra mycket billigare alternativ även inne i gränderna, om du inte måste bo med vattnet under fötterna.
Precis som Dao skrev finns det en mängd trevliga pensionat uppe på kullarna. Många av dem har egen terass ut mot havet och lilla hamnpromenaden, vilket jag förmodar att du vill ha. Domna är ett trevligt ställe, som ägs en mamma och hennes dotter, men tyvärr måste man ut från deras hotell för att mötas av det stora blå. Men känslan att komma ut på kullarna och se denna magnifika stad framför sig är underbar.
Familjen äger även ett hotell mycket centralt inne i "smeten". Där får du lägga på kanske tio euro, men priset är fortfarande lågt.

Önskar er en fantastisk semester och kanske stöter vi på varandra, då vi är där under samma tidpunkt.
Annlotta
Svara med citat