Sv: Hotell Asteria i Naxos stad
Vi bodde på Asteria för ett par år sedan och har sedan dess gärna återvänt till Naxos. Hotellet ligger riktigt nära Ag Georgiosstranden och utsikten bort mot Paros är vacker. Samtidigt är det bara ett par minuter till fots bort till hamnpromenaden. På vägen passerar ni ett litet torg, runt vilket det finns många restauranger och barer.
Det finns många magnifika stränder på Naxos. Om ni tar er med buss, moppe, cykel eller en bit söderut har ni möjlighet att testa Ag Prokopis, Ag Anna och Plaka, vilka brukar rankas bland de tio bästa stränderna i Grekland. Ytterligare längre söderut finns bl.a. Kastraki och Alyko, som också rekommenderas varmt.
Om Naxos finns det mycket skrivet i olika trådar, på resmålsfakta och på Mera Kalimera. Läs, planera och njut!!! Ni kommer inte att bli besvikna på ön.
Trevlig resa
/lemon
|