Sv: Bilsemester till Grekland
Hej
Vi var på Egina i somras,en ö utanför Aten.
Saroniska ö-världen......
Vi hade bokat färjan från Ioumenitza kl 24.00 på söndag kväll.
Den kostade för 3 st + bil,utan hytt o enkel resa,ca 2500 kr.
Det var den 21 augusti.Högsäsong.
Vi åkte så vi var i Pireus kl 9.30.
Stannade ca 1 tim i Aten o sen iväg .
Vi körde lugnt o stannade för mat etc.
Vi åkte via korinthos-patra och till slut var vi i igoumenitza,kl 17.00.
Stannade i den staden o åt och fika o kika runt lite.
Stod i kö med bilen från kl 19-24.
Mkt folk,speciellt Italienare som skulle hem igen.
Det var rena kaoset när alla släpptes på båten och alla skulle utav någon anledning köra på samtidigt!
Sen började alla att springa upp på däck,utan vi som tog det lugnt.....
När vi kom upp och hade tagit med oss ryggsäckar med det viktigaste,
(lämna inget viktigt i bilen) så förstod vi varför alla hade så bråttom.precis varenda plats på hela båten ,var upptagen. fanns inte en stol eller ledig golvyta att sitta på! Till slut hittade vi 3,en ledig plats på golvet,under discot!!!!! gissa om det var spring där? Men,men på nåt sätt gick det med. man fick hålla i ryggsäcken o turas om att sova,det tog 10 tim den resan.
man kunde inte lämna platsen heller,för då var den tagen sen.
Var framme i Bari kl 9.30 och sedan bar det iväg via italien.
Vi stannade sent på kvällen i verona och sov......på hotell.
Var helt slut efter en natt på golvet och en dag i bilen.
Det är lätt att köra fel i Italien ,inte så bra skyltat direkt.
Vi körde fel nästan direkt och hamnade i en vinodling i 1 tim!!!!
ha,ha...kul nu,men ej då.
Vidare i italien ,stannade bara för att äta och toa etc och nu höll vi oss endast på autobahn.
Åkte via österrike och tyskland,stannade ganska högt upp i tyskland,för att sova i bilen ett par timmar,för att på morgonen åka in till Puttgarden och shoppa lite...sedan färjan över till rödby i danmark och sedan Köpenhamn och tillslut öresundbron och hem till Göteborg.
Så söndag kväll färja till italien ,måndag natt sov vi på hotell och tisdag morgon Italien,österrike och nästan hela tyskland.
sov natten till onsdag ett par timmar i bilen i tyskland och vi var hemma i göteborg på onsdag em.
Man behöver ju inte köra så snabbt som vi gjorde,utan kanske man vill njuta utav hemresan lite mer,men vi hade en tid att passa.
så,nu skall vi också ned igen till grekland o har nu samma dilemma om hur vi skall åka. men jag rekommenderar nog Italien mest. hört en del historier om jugoslavien och det lockar inte riktigt. tyvärr! För det är nog ett billigare alternativ(om man ej behöver betala mutor)
vi hade inte bokat någon hytt på färjan till Italien,det kostar ganska mkt.
tror inte vi gör det nu heller.Åker nog hellre till Bari igen och ev stannar en natt där,för att ta färjan till igoumenitza och antagligen stanna i parga på fastlandet,det ligger inte så långt ifrån.
Då kan man ju vila lite där och samtidigt se lite utav den staden,som skall vara mkt fin.
Det enda ni skall tänka på i Italien,är att de kör som galningar!
Det var gasen i botten eller tvärnit,många gånger.
jag kollade på en resa med färja från bari-igoumenitza t/r,3pers+bil.
Den skulle kosta i juni månad 4000 skr.Om jag tagit hytt skulle den kosta 10000 skr! lägger hellre dom pengarna på ett hotell innan och efter,båtresan.
Lycka till....och kör försiktigt!
|