![]() |
#1
|
||||
|
||||
![]()
...fick jag av den lilla turen bort till grannens höns med överblivet bröd. Det är kyligt och klart, alltså, jag vet, kyligt...cirka 8 grader, jag vet, jag vet, jag är född i Jämtland, men jag TYCKER att det är kyligt i alla fall , sen får du säga vad du vill, se bara inte så försmädlig ut!
Grannens höns hade gått och lagt sig, men i morgon hörs den energiske tuppen igen, tidigt, före dagbräckningen, och det är välbekant och trevligt. Så kommer den pensionerade sjökaptenen som rår om hönsen och matar dem och suckar, för några ägg blir det visst inte. Han har haft de här elva hönsen och en tupp sen i fjol, de är stora och präktiga och väldigt frigående, men så många ägg gör de just inte. Ser man till mat och jobb och stök med att fånga in de väldigt frigående hönsen så blir det guldägg minst sagt. Bra att ha nån att ge överblivet bröd till i alla fall. Vi hade tre gäster till middag. De bor på en båt annars, året om. Trevligt folk och många språk blev det, grekiska, franska, engelska, svenska, lite spanska . Mamman är från Nya Kaledonien, så nu ska jag flyga dit med Google, det blir ett nytt ställe att besöka. Pappan var från Marseille men pratade bra grekiska. Deras lilla söta sjuåring pratade flera språk och var en gladlynt och pigg tjej, som pluggar skolämnen med sin pappa och går på musik och dans ihop med grekiska barn. Mamman sa att det går bra att bo på båt, men så slog hon ut med armarna i vårt ganska rymliga kök och suckade lite... Jag har bott i husvagn veckor i rad så jag tror jag förstår henne. Januari tar slut, februari kommer! God Ny Månad -" Kalå Mina" blir hälsningen till alla man möter i morgon. |
#2
|
||||
|
||||
![]()
"Kalå Mina" på dig då Monica P. Alltid trevligt att läsa dina berättelser.
Yeasou ![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Kalå Mina till dig Monica P och till alla andra.Blir så glad av att läsa dina inlägg,alltid så intressanta.
Här har vi nu -18,4 efter att igår och i förrgår haft plusgrader och ett otroligt häftigt snöras från taken,vaknade av mullret och han tro:jaha jordbävning igen,vi hade det för dryga veckan sen modesta 2,5 på Richterskalan dock det riste i huset och mullrade. Monica C ![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Haha, jag fick en januaridag till, vilken trevlig överraskning. Kalå mina i alla fall...
Det där med snöras från taken tolkades alltid som ett vårtecken hemma i Lit. Knappast i januari, men framåt mars i alla fall. Från Norge, över Storlien och Åre kom en västanvind som bröt den intensiva kylan. När snön började rasa visste man att det var en tidsfråga innan det blev efterlängtad vårtö. Ibland kunde det gå jättefort. Jag har några foton där mina gästande syskonbarn står i en enorm snödriva första dagen på påsklovet, och sista dagen står de på fjolårsgräs. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Tänk att man lär sig något nytt varje dag.
God Jul ... Gott Nytt År ... Glad Påsk, har jag lärt mig på grekiska. Men att man önskar varandra en god månad, har visste jag inte. Men nu vet jag det. Kalå mina! MonicaP ![]() |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Kalå Mina! ... så skulle det vara -stor bokstav även i månad.
![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Vi hade 4-5 plusgrader fredag-lördag och nu är det en minus så då är skillnaderna inte så stora. Riktigt varmt faktiskt. Fast personligen föredrar jag att det håller sig på minussidan hela vintern. Allt är bättre då. Ingen is och halka. Hoppas ni får bra med regn i Grekland så naturen får vad den behöver inför våren och sommaren.
Eva |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Eva! Just som jag läst Jannes - om stormen, översvämningen på Rhodos, läser jag ditt inlägg. Grekland behöver säkert vatten ... men i måttliga mängder.
![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Det är ofta såna här dramatiska väderhändelser i Grekland. Från stilltje till storm på ett ögonblick, otroliga regnmängder och strax sol igen. Vad vi mera sällan har är vandrande lågtryck med evinnerligt regn, dimmiga perioder, långvarig kyla.
Måttlighet är liksom inte Greklands grej... |
![]() |
|
|