Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland > Leva & bo i Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #3  
Gammal 2007-09-07, 10:02
Ringborgs avatar
Ringborg Ringborg är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2007
Ort: Stockholm
Inlägg: 32
Standard Sv: Kär i Grekland

Citat:
Ursprungligen postat av Paisy Visa inlägg
Hej!
Jag hade gärna läst grekiska, kan bara de enklaste fraserna och det är väl ovansett en bra start att kunna språket om man vill komma in i något sk arbetsliv.
När jag varit nere i Athen och speciellt då jag gått grekiska kurser har jag träffat många svenskar som bosatt sig därnere. De säger att språket är A och O. Det finns numera möjlighet att få svenskt studiemedel om man studerar grekiska ett visst antal timmar per vecka, men oftast får man betala dyra kursavgifter om det inte finns kurser på universitetet som väl är billiga. Har själv letat men inte hittat. Men din pojkvän kanske känner till det.

Vet själv hur viktigt språket är - även om jag kan tala med de flesta på engelska så är det en fördel när man forskar att man kan språket. Om inte annat av ren artighet mot dem man besöker. Men det är så svårt att konversera... och då är det också svårt att *komma in*.

Men som sagt - språket är viktigt!
Lycka till!
Monika
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT