Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Östra Kreta

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #4  
Gammal 2009-02-10, 15:59
HansLs avatar
HansL HansL är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2008
Ort: SEGMON
Inlägg: 25
Standard Sv: Agia Pelagia - Belvedere

Hej!
Kan hålla med Stinab om att "grattis till ett bra val av resmål" min familj har vid två tillfällen 2002 och 2004 bott i Agia Pelagia dock inte på Belvedere utan på Perla Mare vid första tillfället och andra gången Perla.
Liten by man går över denna på en kort stund men väldigt trevlig. Ligger inne i en vik så man slipper höga vågor och undervattenströmmar.
Smal strand och ännu smalare strandpromenad med restauranger och div. butiker.
Inga diskotek fanns när vi var där senaste gången 2004 man går en tur runt på kvällen innan man äter på någon restaurang och kvällen avslutades med något att dricka på kaféet vid huvudgatans slut nere vid stranden. Vi blev igenkända trots att det var två år sedan vi besökte orten mellan första och andra gången. Och även nu 2008 när jag och min fru var till Kreta i oktober så innan hemresan besökte vi Agia Pelagia, vi blev igenkända av ägaren på vår favorit restaurang.
Bra är också att transfer från flygplatsen i Heraklion är ganska kort. Bussförbindelse finns också om man någon dag vill åka in till Heraklion, lite sämre hem på kvällen efter 18 00. Men taxi är överkomligt då det inte är så långt.

hälsningar
HansL
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT