Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt > Kalimerahörnor > Arne & Birgittas hörna

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #11  
Gammal 2011-04-25, 08:41
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Snabbdagbok Aprilresan 2011

Känner verkligen att jag gjort en felprioritering som inte åker till den grekiska ö som jag gillar allra mest i år. Tack vare dess fantastiska Chora, de underbara människorna, den goda maten och det härliga lugnet, utsikten uppfrån kyrkan där havet kan ses från tre håll, den välskötta miljön, de fina boendena.

Vilken härlig känsla att få sitta på ett av de vackra torgen eller i en fin trädgård med en bra bok, en tallrik grekisk mat när den är som bäst och bara koppla av och njuta av livet. Ta en liten kvällspromenad och se solen gå ner uppfrån kyrkan eller från baren på ex Fata Morgana där stolar är placerade lämpligt vid kanten.

På Folegandros har de styrande och befolkningen verkligen lycktas göra det bästa av det de har som de bjuder sina besökare på.

Nu Arne och Birgitta hoppas vi få se många fina nytagna bilder från ön. Förstår att grönskan är fin på denna karga ö nu. Även i början av juni månad när jag besökte ön ett år fanns det en del grönska kvar och i ravinerna blommande det en del. Vallmon lyste upp fälten och det var stor skillnad det år vi var där i augusti för rätt många år sen.

Eva
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 23:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT