Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Egeiska öarna & Sporaderna > Samos

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #2  
Gammal 2013-06-03, 16:01
Ålands Tapsa Ålands Tapsa är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2009
Ort: Eckerö
Inlägg: 152
Standard Sv: Samos stad (Vathi) med barn?

Citat:
Ursprungligen postat av AP75 Visa inlägg
Hej,

Vi har fått tag på ett bra pris till Hotell Samos Bay Samos Stad (med Fritidsresor). Vi reser med vår 3-åriga dotter 1 oktober. Vi är egentligen inte helt nöjda med "barnvänligheten" på hotellet (ingen pool och ingen lekplats), men fastnade för detta ändå p g a det låga priset med halvpension och havsutsikt från balkongen.

Några frågor:

- Hotellet har inte någon egen lekpark, är det någon som vet om det finns någon lekpark i stan, men gungor, rutschkana etc?

- Är det någon som varit i Samos Stad i början av oktober och vet hur vädret brukar vara?

- Är det många affärer och restauranger som har stängt för säsongen i början av oktober?

Tack på förhand!
Samos Bay hotellet är i Kalami, ca. 2 km från centrum av Vathi (Pythagorasplatsen). Gangou-beach är nedanför hotellet och i den ändan av stranden som är längst bort är det bra sandbotten för barnen. I centrum har jag sett rutschkana och gungor på stranden när man promenerar från Pythagorasplatsen åt andra håll än Kalami. DEt finns basket- och tennisbanor där också. Annars finns det eventuellt skolgårdar (om man kommer in, grindarna är vanligen låsta).
Vädret vågar jag inte säga mycket, har varit i Vathi bara i juni och augusti (de senaste 7 år och reser dit igen nu på lördag morgon via Athen).
Affärer tror jag nog är öppna. Service i Vathi är huvudsakligen byggt åt de som bor där, inte åt turister. Dvs. butikerna stänger kl. 14, och har kvällsöppet ett par kvällar i vecka under högsesong. Lokal befolkning behöver ju butikerna så jag tror att de har öppet som vanligt på vintertid också (klädaffärer, skoaffärer osv...) Jag tar reda på hur det är i början av oktober och återkommer om en vecka när jag är där.
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT