Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #18  
Gammal 2021-02-22, 17:58
Masses avatar
Masse Masse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: apr 2008
Ort: Kristianstad
Inlägg: 5 490
Standard Sv: MUSIK ELLER TEXT, VILKET ÄR VIKTIGAST?

Har förstått att vi har en och annan gitarrälskare bland vännerna här. Det inspirerar mig till följande inspel.

1 Säkerställ att du är ensam i huset och att alla fönster och dörrar är stängda. (Det är ju inte säkert att alla gillar gitarr och tryck! )

2. Gå in på Spotify och spela upp "Mellan sommar och höst" med Marie Fredriksson (urstäkta, Marie igen, men det är hon värd!) på riktigt hög volym. Luta dig tillbaka och njut! Kanske lite banal och upprepande text, men i det här fallet så får den träff på mig.

efter detta rekommenderas nästa övning:

1. Fortsätt enligt punkt 1 ovan. Inte för att undvika att störa andra, men för att säkerställa att du själv kan lyssna ostört en liten stund.

2. Sätt på den här på Spotify:
adagio concierto de aranjuez paco de lucia

3. Luta dig tillbaka, blunda och njut!

Två exempel på gitarrmusik som jag gillar. Helt olika men sköna tycker jag. När jag lyssnar på den sistnämnda förflyttas jag till mitt kära Spanien. Jag blundar och kan se luften darra över den torra brunbrända marken. Älskar det! Och här behöver jag ju ingen text!!! Jag bara är där!

Masse
Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT