Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Off Topic > Andra länder > Europa

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-11-08, 09:39
lemon lemon är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Halmstad
Inlägg: 478
Standard Sv: Riga - er det noe sted å besøke?

Testa skybaren 28 våningar upp på Hotel Latvia. Bra utsikt över stan och omgivningarna och trots det vettiga priser.
Generellt sett överträffade Riga med bred marginal alla mina förväntningar. Var där två gånger med kollegor från de nordiska (inkl. mkt trevlig norska vänner) och baltiska länderna.
Trevlig resa

/Magnus
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-11-08, 10:16
anoula
Gäst
 
Inlägg: n/a
Standard Sv: Riga - er det noe sted å besøke?

Jag var i Riga för ganska exakt två år sedan och hade mycket trevligt där, trots att det var ganska kallt. Billiga priser och trevliga människor. Den centrala delen av Riga är upprustad med välbevarade hus och rena gator, men hamnar du lite i stadens utkanter blir du påmind om det kalla Sovjet, vilket både är intressant och lite skrämmande. Missa inte Rigas historiska museum (som jag dessvärre glömt namnet på).

Utelivet är inte riktigt det vi är vana vid. Vi gick på en elegant bar med välklädd klientel och helt plötsligt började en av de anställda dansa på bardisken precis intill mig! Jag hade ingen aning om hur jag skulle reagera, så jag gav henne dricks och frågade vart hon hade köpt sina stövlar (supersnygga!), vilket noterades med roade miner, särskilt bartendern tyckte det var lustigt.
Maten är jättegod, vällagade och mustiga grytor och potatispannkakor. Dill är en vanlig krydda, så smaken var inte helt olik den svenska.

Bärnstenssmycken med silverinfattning är en vanlig souvenir, annars Riga balsam (liknar jägermeister) och stickade mössor och vantar.
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-11-09, 06:40
Mikkels avatar
Mikkel Mikkel är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2006
Ort: 4330 Ålgård
Inlägg: 138
Standard Sv: Riga - er det noe sted å besøke?

Hva skulle vi ha gjort uten Kalimera!! Dette er jo helt supert! Tusen takk
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT