Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Fastlandet > Aten, Pireus & Rafina

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-02-10, 08:17
xenoss avatar
xenos xenos är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Sollentuna - Grekland...?
Inlägg: 1 759
Standard Sv: Var bo och vad göra i Aten?

Ni behöver inte vara historiskt intresserade för att besöka Akropolis. Akropolis är inte tillåtet att negligera om man är i Aten oavsett temperatur. Akropolis m.m. är en del av våra liv och ska ses oavsett väder och barn. Allt annat är historielöst.
Trevlig resa!

Lefteris
på gott humör så här på morgonen
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-02-10, 11:29
Paddingtons avatar
Paddington Paddington är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Storstad :)
Inlägg: 115
Standard Sv: Var bo och vad göra i Aten?

Tack för era svar... den långa beskrivningen av vad man kan göra i Aten lät jättemysig, men så blev jag lite fundersam när resten av inläggen var "åk inte dit".

Vi åker hem 10 juli från Aten... Antingen åker vi väl 1 eller 2 nätter före till Aten för att vara säkra på att hinna med flyget. Flyget går iofs vid 20-snåret på kvällen, men man måste väl vara på flygplatsen vid 18. Å ena sidan undviker man väl Aten i det längsta, men måste se till att vara 1 dygn innan någonstans, o då bo någon annanstans därifrån det är lättare att ta sig till flyget? Eller så vill man uppleva Aten när man ändå är där, o då vara mitt i smeten? Eller ska man vara utanför där man måste åka med kommunala transportmedel?

Först tänkte vi 1 natt (var inte alls intresserad av Aten till en början, men nu är jag lite nyfiken), men då undrar vi om man kan njuta av att hitta på och kika på något när man måste passa ett flyg samma dag. Dessutom måste man väl checka ut från hotellen samma dag mitt på dagen o släpa på all packning?

Hm...
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-02-10, 11:58
Paddingtons avatar
Paddington Paddington är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Storstad :)
Inlägg: 115
Standard Sv: Var bo och vad göra i Aten?

Monastiraki eller Plaka eller ? Alla pratar om Plaka, är det en stadsdel alltså? Monastriraki också? Vilken är bäst? Och var ligger Plaka mer exakt? Var inte utsatt på "mariannes" karta som finns på forumet. Talas en del om syntagma också, är det också en stadsdel? Att välja?
Svara med citat
  #4  
Gammal 2008-02-10, 19:46
jonasw jonasw är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2007
Ort: Knivsta
Inlägg: 65
Standard Sv: Var bo och vad göra i Aten?

Plaka är den gamla delen av stan just nedanför Akropolis. Syntagma är ett torg med tunnelbanestation varifrån det bara är några minuters promenad upp i Plaka.
Just pga risken för alldeles för mycket värme valde vi att bo lite mer ocentralt när vi var där i mitten av Juli förra året. Vi bodde på Novotel Athens som har familjerum till hyggliga priser. AC på alla rum och en pool med soldeck och bar på taket. Förra sommaren betalade vi 900/natt, dock utan frukost. Hotellet ligger mitt emellan Omonia och Larissas tunnelbanestationer. Alltså 2-3 stationer från tex. Syntagma.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2008-02-10, 21:59
sven.kriti sven.kriti är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: dec 2007
Ort: GR72100 Agios Nikolaos
Inlägg: 250
Standard Sv: Var bo och vad göra i Aten?

Citat:
Ursprungligen postat av jonasw Visa inlägg
Plaka är den gamla delen av stan just nedanför Akropolis. Syntagma är ett torg med tunnelbanestation varifrån det bara är några minuters promenad upp i Plaka.
...............................
Syntagma, Betyr Grunnlov, dvs "Grunnlovens plass". Dette er omtrent like sentralt i Athen som Eifeltårnet og Triumfbuen i Paris! Den store bygningen i den ene enden av plassen er Bouli Ton Ellinon. "Grekernes Riksdag". Foran Bouli finner du vaktsoldatene i sine gammeldagse karakteristiske uniformer. Her finner du inngangen til Ethnikos Kipos, "Nasjonalparken" Athens fineste parkanleg. I gaten som går oppover til venstre for Bouli, Sofia, ligger alle de utenlandske ambasadene. Et stykke bak Bouli, i en sidegate fra Sofia, finner du Presidentpalasset.
Svara med citat
  #6  
Gammal 2008-02-10, 23:14
malou malou är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2006
Inlägg: 1 353
Standard Sv: Var bo och vad göra i Aten?

Hallo igjen.

Jeg ville nok lagt inn et par netter på fastlandet før avreisen. Man vet jo aldri dette med været, blir det riktig mye vind kan man risikere at fergene innstilles. En 'trygghetsmargin' for min del er å ha god tid på returen, vil ikke bli 'inneblåst'. - Selve Athen kan som flere andre har sagt være fryktelig varmt i juli. Derfor er det et godt forslag du har fått; å bo på et bedre hotell sentralt med AC og pool. Eller alternativt finne et sted ved havet, i en av landsbyene/småbyene nær byen. Det pleier forøvrig ikke være noe problem å få la bagasjen stå på hotellet noen timer når man har booket ut.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 16:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT