Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Amorgos

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-04-06, 10:03
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Ni som förbokar rum

Jag förbokar bara om jag känner till stället sedan tidgare och säkert vet att priset för mig då inte blir högre. Är du återvändare och känd av ägarna blir priset oftast lägre än om du bokar första gången. Jag skulle aldrig förboka en hel ö-luff utan vill vara fri att ta dagen som den kommer och resa vidare utan hinder. Ö-luffar normalt inte i högsäsong. Ett år åkte dottern och jag på ö-luff som sonen senare anslöt till. Då var vi ute från runt 18 aug-10 sept. Förbokade enbart på Santorini där jag var känd sen tidigare och dit sonen anlände samt de sista två nätterna i Aten. Besökte även Paros, Naxos och Sifnos utan några som helst problem att hitta rum till bra pris.

Förbokning tror jag mycket handlar om vilken person man är, hur ressällskapet ser ut och när man reser. Vissa vill ha allt klart och åker man till små öar i högssäong är det kanske nödvändigt att förboka ibland. Kanske även om det är ett speciellt rum som man absolut vill återvända till. Jag är ganska flexibel och just rummet betyder inte så mycket även om jag vill bo fräscht och gärna med bra utsikt och lite biltrafik. Jag väljer inte heller de allra billigaste boendena utan vill ha viss standard men inte lyx.

Eva
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-04-06, 10:24
Hellens avatar
Hellen Hellen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Inlägg: 4 604
Standard Sv: Ni som förbokar rum

Förra året upplevde jag det som någon slags förbokningsepidemi här på forumet, det verkar inte vara så i år. Det är ju bra, visserligen, som det skrevs så klokt i ett annan tråd, så utgör ju vi som läser Kalimera bara en del av alla som reser till Grekland, och tur är väl det annars hade man fått förboka ett år innan på tex. Honeymoon på Santorini, för övrigt ett av de få ställen vi förbokat på. Men vi har även återvänt dit som obokade i högsäsong utan problem. Vi reser alltid utan att ha förbokat, förutom till Koufinissi i juli och skulle jag hamna på Milos i juli, så hade jag valt att förboka även där. Vilka öar mer "bör" man förboka på om man reser i högsäsong?
// Helén
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT