Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2008-11-01, 12:42
Nektarias avatar
Nektaria Nektaria är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2008
Ort: Bandhagen
Inlägg: 769
Standard Sv: Trendbrott - billigare MED hotell än flygstol eller One Way med Apollo

Citat:
Ursprungligen postat av Elisabet Visa inlägg
Jag måste få fråga; när ni jämför, handlar det då om hotell med samma standard?

De få gånger jag har jämfört så har paketresor alltid varit billigare än om jag skulle boka själv på samma hotell eller ett med samma läge och standard.
Hej Elisabet

Vi har alltid bott på samma ställe, en lite pension som vänner driver till ett mycket förmånligt pris (ett bland de billigaste i byn) när vi bokade one-way-biljetter till Chania.

Denna gång har vi bokat på det billigaste hotellet vi hittade som paketresa med ungefär lika enkel standard som vi är vana vid, och det blev billigare, p g a att flygstolar/one-way-biljetter + tidigare billiga boende blev dyrare - för allra första gången sedan vi åkt till Georgioupoli på Kreta!

Självklart förstår jag att man kan få tag på billigare biljetter beroende på hur flexibel man kan vara och om man kan tänka sig andra resmål!
Men i detta fall vill vi just tillbaka till vår by och våra vänner!


Ha en skön helg!

Lena
Svara med citat
  #2  
Gammal 2008-11-01, 12:59
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: Trendbrott - billigare MED hotell än flygstol eller One Way med Apollo

Charterhotellen i Grekland är ju med vissa undantag ganska enkla. Har oftast bott bättre när jag valt mitt boende på plats än när jag åkt charter och bokat 3 stjärningt. Eftersom jag nästan alltid rest i låg eller mellansäsong de senaste 10 åren har beoendet som mest kostat 30-35 euro. Jämförde en gång skillnaden mellan att åka charter och bo på Patmos Garden jämfört med att boka det boendet själv. Klart billigare att boka detta fina boende med pool själv. Hade vi varit två som delat på rummet hade det kostat 5 euro mer men prisskillanden jämfört med charter hade varit ännu större. Sen tycker jag att konatkten med ägarna som man gör avtal med själv oftast blir bättre när jag bokar på egen hand.

Eva
Svara med citat
  #3  
Gammal 2008-11-01, 16:39
Elisabets avatar
Elisabet Elisabet är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 5 566
Standard Sv: Trendbrott - billigare MED hotell än flygstol eller One Way med Apollo

Självklart menar jag inte att charterhotellen är lyxhotell. Jag är ju inte heller någon erfaren charterresenär så det är möjligt att jag uppfattar katalogbeskrivningarna fel, men de gånger jag köpt restresa så har hotellen haft högre standard ur hotellklassificeringssynpunkt, än jag vanligen bor på när jag reser. Dvs det har funnits pool, reception, bar mm på de 3-4-stjärniga hotell som jag har hamnat på, och sådant brukar jag inte bry mig om när jag väljer boende själv.

Boka biljetter tidigt eller vänta på sista sistaminuten-priser är nog ändå fortfarande de billigaste sätten att resa, men helt klart så krävs det en del tid och ansträngning för att hitta dessa biljetter. Flexibilitet kring resdagar och i viss mån resmål är också nödvändigt, så jag förstår helt och fullt att alla inte kan eller vill leta de billigaste alternativen.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2008-11-02, 09:52
Nektarias avatar
Nektaria Nektaria är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2008
Ort: Bandhagen
Inlägg: 769
Standard Sv: Trendbrott - billigare MED hotell än flygstol eller One Way med Apollo

Vi bokade vår augustiresa detta år - Apollo sista minuten - flygstolar, ett par veckor innan avresa och hade tur, priset steg faktiskt de sista dagarna!
Majresan har vi alltid bokat oktober-november året innan.

Vårt hotell vi ska bo på nu i maj liknar snarare en enkel pension. En liten enrumslägenhet. Vi har besökt stället flera gånger, så vi känner till standarden.

Kraven från oss är att det ska vara rent, finnas dusch och en balkong. Pool finns definitivt inte i vår kravspec.

Paketresan denna gång blir billigare trots att det boendet vi brukar ha är mycket prisvärt!

Senast redigerad av Nektaria den 2008-11-02 klockan 10:10.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2008-11-02, 12:01
Arnes avatar
Arne Arne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 702
Standard Sv: Trendbrott - billigare MED hotell än flygstol eller One Way med Apollo

Vi bokade i veckan vårens resa till Öarna. Utresan Arlanda-Santorini med Apollo 16 Maj. 2500 SEK för två pers. Mycket bra tider. Så tar vi oss en natt hos Paris och Julia på Honeymoon för att den 17 Maj fara vidare till Naxos och Hotel Prokopios där vi till Vaggelis och Effie skola överlämna vår bröllopsgåva, en sjukilos kristallskål av märket Kosta/Boda.

Från Naxos bära det sedan av till Dodekaneserna. Vi ska där vistas på Fourni, en vecka, samt Symi. Efter detta har vi för avsikt att ta oss till Rhodos för att med flyg fara till Karpathos, ja där vi aldrig varit. Från Karpathos med färja till Kreta för att besöka vännerna därstädes.

Hemresan har vi bokat med Apollo den 13 Juni, och det bliver direktflyg från Chania till Umeå. Dyrt?? Javisst, enkelstolarna med Apollo kosta i dryga slängar 4200 SEK, men då är att beakta att vi kommer oss direkt hem.

Alltså slipper vi övernattning på Arlanda, cirka 700 SEK samt hemfärden till Umeå från Arlanda, cirka 1000 SEK för två. Flygtiderna är perfekta. Avresa Chania 05.50 och ankomst Umeå vid pass 09.45! Då hinner vi ut till skäret med eftermiddagsfärjan.

Sett mot denna bakgrund framstår priset helt acceptabelt.

Livet leka!!!

Arne och Hustru Birgitta

Senast redigerad av Arne den 2008-11-02 klockan 12:05.
Svara med citat
  #6  
Gammal 2008-11-02, 12:54
Nektarias avatar
Nektaria Nektaria är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2008
Ort: Bandhagen
Inlägg: 769
Standard Sv: Trendbrott - billigare MED hotell än flygstol eller One Way med Apollo

Citat:
Ursprungligen postat av Arne Visa inlägg
Livet leka!!!

Arne och Hustru Birgitta
Vad härligt det låter!!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT