Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2009-02-22, 15:13
AnnaHelena AnnaHelena är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2007
Inlägg: 31
Standard Sv: Galini beach

Bodde på hotellet för två år sedan, hade tänkt boka det i år igen, men ändrade oss i sista minuten.
Vi trivdes väldigt bra på hotellet, vi bodde ej på havssidan utan på andra sidan vägen i en stor och fräsch enrummare. Frukosten var okej, middagen var inget vidare tyckte vi. Vi åt där ett par kvällar, tredje kvällen insåg vi att maten var ungefär densamma varje kväll, så vi gick ut och åt istället.
Detta gjorde oss inget - halva nöjet med att vara på Kreta är ju att prova olika restauranter. Halvpensionen ingick i priset (som var väldigt billigt då. Vi betalade då 3600 för en vecka med halvpension. I år en hel del dyrare har jag förstått.)
Stranden nedanför hotellet var fin, hotellet hade också en liten pool.
Hoppas ni kommer att trivas.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2009-02-22, 16:50
Conny Conny är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Inlägg: 52
Standard Sv: Galini beach

Hej !

Tack för snabba svar. En ny fråga till er tycker ni Canea Mare är ett bättre alternativ el är de likvärdiga ? // Conny
Svara med citat
  #3  
Gammal 2009-02-23, 19:28
AnnaHelena AnnaHelena är inte uppkopplad
 
Reg.datum: aug 2007
Inlägg: 31
Standard Sv: Galini beach

Hej igen!
Har faktiskt bott på Canea Mare också, för tre år sen. Det var också ett mycket trevligt hotell. När vi skulle checka in fick vi dock reda på att det blivit dubbelbokat, så istället för en 2-rumslägenhet fick vi bo i ett dubbelrum ett par nätter. Som kompensation fick vi frukost hela veckan, lunch i två dagar och safetyboxen gratis!! De var verkligen måna om att vi inte skulle bli missnöjda med vistelsen.
Hotellet är jämförbart med Galini vad gäller själva hotellet. Däremot tycker jag att Canea Mare ligger bättre till vad gäller affärer och restauranter. Det är snabbt gjort att promenera in till Platanias på kvällen.
Ett tips är också att gå upp i gamla Agia Marina by, där finns mysiga ställen att äta på.
Vilket hotell du än väljer tror jag inte att du blir besviken.
Lycka till!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 23:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT