Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland > Mat & Dryck

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2009-07-25, 15:52
karinafps avatar
karinafp karinafp är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Handen
Inlägg: 3 229
Standard Sv: Grekisk mjölk?

Det är helt vanlig pastöriserad komjölk, precis som hemma. Vi känner ingen skillnad i smak. Barnen dricker alltid mjölk till frukost och de har aldrig sagt att det smakar annorlunda någonstans. Sen finns det givetvis olika märken, precis som vi kan välja mellan t ex Arla och Milko här, men innehållet smaker inte olika.

Karin
som alltid längtar ner
Svara med citat
  #2  
Gammal 2009-07-25, 17:35
JohnSs avatar
JohnS JohnS är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2006
Ort: Ryfylke, Norge
Inlägg: 804
Standard Sv: Grekisk mjölk?

Gresk melk er av utmerket kvalitet, men jeg kjøper helst den som er fersk, med kort holdbarhet (3 - 4 dager). Det finnes også melk som er hermetisert og holder seg i måneder, men den er ikke like god, synes jeg.

Melk med lite fett er i grønne kartonger, og med fett i blå. Det finnes også noen steder lilla kartonger med fersk melk helt uten fett. Fersk melk heter fresko gala på gresk, jeg kan dessverre ikke bruke greske bokstaver.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT