![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Nej, Nej, detta låter sig svårligen göras. Förutsättningen är en totalbokning. Vi bokade SAS Arlanda- Samos med mellanlandning och planbyte för höstresan.
Då fungerade det precis perfekt. Sas har ju samarbete inom "Star Alliance" och samarbetar då med bl annat Aegean Airlines i Grekland. Då kan vi checka in bagaget på Arlanda och hämta ut detsamma på Samos oaktat att planbyte sker i Athen. En tillhörande fördel är ju därtill att SAS svarar för eventuella flygförseningar vid planbyte och därmed tillkommande kostnader. Alltså; En sammanhängande genomgående bokning är klart fördelaktig i alla avseenden. Arne |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Citat:
Därför undrade jag om någon visste hur långt deras servicemindedness sträckte sig... Air Canada har lyckats med det konststycket, visserligen med en blek protest när jag föreslog det ("You didn't book with us all the way, Madam!"), men de fixade det ändå... ![]() Karin som egentligen sk-ter i vilket, bara hon kommer ner ordenligt. MED bagage.
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Citat:
![]() Lissi |
|
#4
|
|||
|
|||
|
SAS har denne service fordi de er i Star Alliance sammen med Olympic og Aegean. Det er bare vi fra Norge som må ta ut bagasjen i Aten.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Tack så jätte mycket för alla svar! Då kommer vi nog garanterat inte att stanna på atens flygplats hela dagen..! Är ju superbra om man slipper checka ut och in, underlättar en hel del om man vill ut och röra lite på sig.
Och vad jag minns från i somras så var det lätt att ta bussarna utanför in mot "stan". Hoppas alla får en underbar semester i älskade grekland! Landet har en förmåga att fånga hjärtan! Kram/sofie |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Jag personligen skulle istället för buss ta Metron...smidigt går 2 tåg i timmen! Du hinner tom upp på Acropolis om man känner för det! Vill du inte åka in till City kliv av Metron i Halandri och ta buss 451B i ca 5 min så kommer du till Halandri centrum, där har du så mycket affärer och mycket ligger centrerat att man behöver inte gå långt, gott om tavernor och cafér.
Camilla |
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|