![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() //Kikh |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Ja, giottoni, Kikh har nog rätt. Att du tutade tog de säkert som en anmärkning på att de körde utan lyse " ...och ingen ska tala om för mig hur jag ska göra..."
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Åh vilken bra tråd med så bra svar från insatta personer!
Har ofta misstänkt att jag "gjort bort mig" med anledning av kroppspråk ![]() Jag vet en gång som en pensionatsägare skjutade oss till flygplatsen. Vi hade trevligt i bilen och satt och småpratade. Efter att ha "kindpussets i luften" gick han mot bilen. Han slängde en sista blick mot oss och då VINKAR jag med handflatan mot honom...... ![]() Så här kommer ännu två frågor: När man får tillbaka växelpengar sträcker jag ofta fram handflatan. Är det Ok att göra så eller ska man låta servitören/butiksbiträdet lägga pengarna på bordet eller butiksdisken? Jag vet att det kan anses ofint, i en del läder, att ge t.ex dricks rakt i handen. Det ska läggas på det lilla fatet med notan. Ä det så i Grekland också? |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Om dricks vet jag inte mycket. Däremot är det vanligt att man ställer fram ett glas vatten eller liknande på bordet, inte i handen på den som ska ha glaset.. Varför vet jag inte.
Som utlänning är man givetvis ursäktad om det blir lite fel. |
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Citat:
Inte helt klart vilket som är "rätt" då. Men inte helt fel heller. |
#6
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Om du vinkar är det helt okej att visa handflatan, och du kan gärna ge din servitör dricksen i handen eller i byxfickan. Mitt tricks med dricks var att rulla ihop en sedel och skaka servitören/servitrisens hand samtidigt med överlämnandet - ett klart bevis på att man uppskattat servis och omtanke och att dricksen är menad till just din servitör/servitris. På lilla fatet med notan, i de fall det förekommer, lägger man pengarna för notan som ju trots allt tillfaller ägaren av rörelsen. Av någon orsak läggs ev växelmynt alltid vid sidan av och aldrig direkt i handen. Som svensk sträcker jag alltid ut handen i väntan på växeln - men lägger alltid ev växel lättillgänglit för kassapersonal eller kunder. Lite kluven då... //Kikh |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|