![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Vi bodde ju i Ialyssos andra veckan och såg ju att flyget gick den 28 och 29 juni så jag har svårt att tänka mig att ert plan var försenat pga strejk på flygplatsen IRSA! Det kan ju ha berott på något annat, eller?
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Nej, jag flög till Landvetter. Jo som sagts tidigare så var det den 28 och 29 juni strejk i två omgångar dessa dagar, en gång på förmiddagen och en omgång igen på kvällen. Det plan som vi skulle skulle hem med kunde inte landa den tid som det skulle, därav förseningen, först klockan 01.00 kom det ner.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Läste att de ska vara taxistrejk idag, i varje fall i Aten och kanske de största öarna. De strejkar för att det är meningen att yrket eller är det nu taxitillstånden ska öppnas för fri konkurrens.
Anne |
#4
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Camilla |
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
Camilla |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Här på Kos, så går taxi som vanligt.
/Netwolf |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Fick info av Kos taxi att de ev går i strejk fr o m i morgon. Allt beror på utfallet av Aten-strejken.
/Netwolf |
#8
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() ![]() ![]() ![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Märktes inte någon taxistrejk på Patmos igår. De körde som vanligt. När vi kom till taxiststationen i Pythagorion, efter att ha anlänt dit med dolphinen, möttes vi dock av en lapp med texten "strike". Det blev buss till Vathy istället.
Enl uppgift kör de inte på Ikaria idag heller men vi har fixat annan skjuts från Agios Kirikos (lyckas naturligtvis pricka in resdag när färjan inte går till Evdilos). Nissos Mykonos anlägger just nu Karlovassi. Celbe (via wifi på färjan ![]() |
#10
|
||||
|
||||
![]()
http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w...07/2011_400314
Någon som lyssnat på grekisk radio eller hört något mer om mötet. Att hälla olja på vägen som anges i artikelna låter som något man borde straffas för. Ingen hänsyn till andra bilister tydligen. Eva |
#11
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Mötet beskrivs som fruktlöst och strejken fortsätter... Undrar hur länge de kan hålla på, chaffisarna måste ju förlora massor med intäkter på det här |
#12
|
|||
|
|||
![]()
På Kalymnos och Kos rullade taxitrafiken i vanlig utsträckning under gårdagen (fredag), men vi förstod av chaufförerna att de med spänning väntade på besked om vad som framkommit under diskussion med transportminister och taxichaufförers centrala organisation. Vad som därefter har hänt är okänt.
Ett sätt att få reda på det lokala förhållandet är att kontaka din resebyrås lokalkontor, men det som sägs kan inte tas som en absolut sanning om hur det sedan är på plats. Det ändrar sig snabbt! Vi lyckades lösa en egen transfer på det gamla hedliga sättet; med tummen! Givetvis var det en chansning som då gick hem! /Anders |
#13
|
|||
|
|||
![]() Citat:
http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w...07/2011_400434 |
#14
|
||||
|
||||
![]()
Vet ej det är rätt att kalla detta en strejk utan mer en demonstration mot EUs grundregler.
Alla även i Grekland har vetat sedan medlemskapet i EU att EUs grunpprincip är fri handel och etablering. Att någon köpt en licens för dyra pengar trots att man vetat att den ej har ett långsiktigt värde eftersom den är mot EUs regler som också bör gälla i Grekland kanske ej är så smart. Även i Sverige har denna avreglering drabbat även taxi men alla viste att det var en del av medlemsskapen i EU. Att det blir fri etablering av taxi i Grekland kanske ej försämrar charmnivån på chaufförerna utan kan utveckla taxi till en mer service inriktad profil. Det finns givetvis två sidor på denna strejk och jag har vänner här som kör taxi och dom vet vad som gäller men hoppas på att kunna fortsätta i en regulerad verksamhet där dom styr vilka som skall ha licens och hur många det skall vara. Det fanns ett avtal som var helt mot EUs grundregler och att få och låna pengar ger ju vissa skyldigheter också. Olle |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|