Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa runt i Grekland

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #4  
Gammal 2012-01-08, 14:17
para polis avatar
para poli para poli är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2008
Ort: Gävle
Inlägg: 1 332
Standard Sv: Hur är SeaJets att åka med?

Förstår att du åker Malev, av flygtiderna att döma. Jag gör samma resa i sommar och gjorde det 2009. Jag tycker det är kanontider. Landar 02.00, mat på dånken, slumra nån timme och halvfembussen till Pireus för 7-färjan. Hem tar man sena turen, Pireus runt midnatt, dånken på flygplatsen, slumra några timmar, checka in. Vips så slapp man övernattningen i Aten/Pireus.
SeaJets har jag aldrig åkt. Men senaste resan såg jag den komma punktligt varje dag till hamnen i Milos. Dock, när jag reste Anafi-Milos, så låg den stilla vis Santorini pga att den lagt av just den dagen. Det ställde till lite oreda att döma av livet på kaj. Men det kan ju hända den bästa ju!
Jag själv skulle tagit BlueStar av rent ekonomiska själ. Att jag dessutom slipper sitta instängd och inpackad i en plåtlåda utan att få njuta av medelhavsdoften och solen som jag längtat efter i 8 månader, och dessutom betala extra, det är rent bonus. My kids love både dånken och båtdäck
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT