Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland > Mat & Dryck

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-04-28, 14:01
Hasse Hasse är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2 020
Standard Sv: Tråden om vin.

Om du menar vita viner från Grekland så finns det inget i Sverige som görs av druvsorten Riesling. Jag känner inte till om den druvsorten alls odlas i Grekland, har dock aldrig sett något sådant vin under 14 resor.

Chablis är ett område i Frankrike där de vita vinerna tillverkas av druvsorten Sauvignon Blanc. Det finns massor av "Chablis:er" i Systembolagets sortiment.

Två st. Chablis-liknande vita viner från Grekland är dock dessa två:

Santorini Assyrtiko, nr. 2338 i ordinarie sortiment, sök vilken butik som passar att finna vinet i.

Kallisti Boutari, nr. 86248 (beställningssortimentet, tar mellan 2-3 dagar upp till kanske en vecka att få hem till butiken).

Båda dessa friska och trevliga viner tillverkas på Santorini vars vulkaniska jordmån ger smaker av t.ex krusbär, lime, citronskal, mineraltoner mm. och passar till havets läckerheter på tallriken eller att ha som sällskapsvin när det är varmt och soligt väder, törstsläckande.

Tänkte klistra in länkar till resp. vin från Systembolagets sida men länkarna blev 5-6 rader långa här, avstod av utrymmesskäl. Sök istället själv efter alla vita viner från Grekland, 24 st. olika finns just nu.


/ Hasse
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-04-28, 14:30
mrwalker mrwalker är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran.
 
Reg.datum: jul 2006
Inlägg: 1 731
Standard Sv: Tråden om vin.

Ja, Assyrtiko er helt klart den beste hvite druen i Hellas og kan på sitt beste måle seg med en Chablis. Det finnes også mange andre gode greske vintyper som passer godt til sjømat. Tørre naturligvis. Rodos 2400 fra C.A.I.R (druen Athiri!?) er en som jeg spesielt husker.

Ellers, hvis dette skal være en tråd om gresk vin generelt, vil jeg slå et slag for produsenten Skouras. Jeg har aldri smakt bedre gresk vin, og den er ikke av de aller dyreste.

Eksempel: Skouras Moschofilero. Ikke helt Grand Cru Chablis kanskje, men vannvittig god.

Og så har vi en som jeg bare MÅ nevne i enhver vin-sammenheng: Skouras Grande Cuvée Nemea (rød). En av de beste viner jeg noensinne har smakt og som kan konkurrere med franske viner som koster ti ganger så mye!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT