Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Södra Kreta

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2012-06-05, 05:56
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 950
Standard Sv: Sougia, Loutro eller Chora Sfakion?

Att välja mellan Loutro, Souga eller Chora Sfakia är nästan ett omöjligt val.

Har ni gått Samariaravinen (vilket jag inte skulle göra) och vill vila ut är Loutro det det naturliga valet. Trots att byn numer är uppbyggt på turism känns det inte kommersiellt, tycker jag. Den godaste maten i hela Grekland har jag ätit där, och alla tavernor har samma standard.
Sysselsättning: Titta på herden uppe i berget som vaktat sina getter. Och det är lätt att komma i samspråk med andra turister om man vill det.

Chora Sfakia: Ganska dött på vintern, men charmigt på somrarna. Ofta får man se kretensare som fortfarande använder sina folkdräkter till vardags. Det finns apotek, bankomat och en hel del andra faciliteter.
Sysselsättning: Titta på horderna av turister som kommer med färjan från Samariaravinen och går till sina respektive bussar en gång per dag. Three Brothers har nedanför sin taverna en liten (konstgjord) sandstrand, som är ett bra badställe. Här i byn kan man känna historiens vingslag från krigen.

Souga: Bra badställe med lång strand. Många tar logi på stranden i hängmattor eller tält.
Sevärdhet: Befolkningen har ansträngt sig på att göra byn grönskande och blommande.

Jag skulle välja som Kalimera. Loutro är verkligen en by att BARA VARA och att inte göra någonting.

Men alla 3 byarna har sin egen, genuina charm.

Birgitta.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2012-06-05, 07:08
mouche mouche är inte uppkopplad
Banned
 
Reg.datum: maj 2011
Inlägg: 730
Standard Sv: Sougia, Loutro eller Chora Sfakion?

Og hvorfor ikke kombinere f.eks Loutro og Sfakia? Skal man gå Samariravinen så kan man jo også gå mellom disse to stedene. Når man kommer fra Sfakia og retning Loutro og skal ned til Sweetwater Beach (som vel er nudiststrand?) så går det en sti som mange synes er litt for brant (heter det ikke så på svensk - bratt på norsk), men har ikke hørt at det skjer noen ulykker der så kanskje mere en mental barriere.
Har en sønn med sin samboer på besøk og de skal over fjellet til Sfakia idag på dagstur.

23 grader og 40% fuktighet med svak bris nå klokken 8 på morgenen, bare helt skjønt her (på Kreta)!
Svara med citat
  #3  
Gammal 2012-06-19, 21:38
Orust-Tobbe Orust-Tobbe är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2005
Ort: Nösund
Inlägg: 39
Standard Sv: Sougia, Loutro eller Chora Sfakion?

Och så här blev det: efter fyra ljuvliga nätter hos den fantastiske Giorgos Alexandrakis på Casa de l'Amore i Chania så har vi nu åkt till Paleochora och bor några nätter hos den fantastiskt trevliga Nektarina nästan längst österut vid stenstranden. Här kommer vi att stortrivas. Sen blir det Sougia några dagar innan vi avslutar med att bo hos Giorgos i Chania sista natten innan vi flyger hem igen.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2012-06-20, 11:44
Orust-Tobbe Orust-Tobbe är inte uppkopplad
 
Reg.datum: sep 2005
Ort: Nösund
Inlägg: 39
Standard Sv: Sougia, Loutro eller Chora Sfakion?

Det blev fel på väderstrecken på nåt vis... Vi bor på Adamas Rooms hos den vänliga Nektarina vid den sydliga även av stenstranden och inget annat... Bra som tusan!!
Svara med citat
  #5  
Gammal 2012-06-20, 13:09
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 264
Standard Sv: Sougia, Loutro eller Chora Sfakion?

Citat:
Ursprungligen postat av Orust-Tobbe Visa inlägg
Och så här blev det: efter fyra ljuvliga nätter hos den fantastiske Giorgos Alexandrakis på Casa de l'Amore i Chania så
Visst är han en fantastisk person! Roligt att ni trivdes där, och att ni har det bra även i Paleochora.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT