Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Dodekaneserna

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2013-07-11, 22:39
carl04 carl04 är inte uppkopplad
 
Reg.datum: mar 2005
Ort: Ucklum
Inlägg: 189
Standard Sv: Tips på öar

Hej!
Tack för bra tips! Satt och funderade på Kos-Tilos-Symi, men den norra rutten kanske är bättre, om inte annat verkar det betydligt lättare ur en logistisk synvinkel. Hur är Kalymnos? Är rädd att det är för "turistigt" för vår smak, men det kanske är fel känsla? Har varit på Patmos 2 dygn i slutet av båtluffen 2006 (Rhodos-Milos-Naxos-Schinoussa-Koufonissi och slutligen Patmos). Hur är Kalymnos, Lipsi, Leros, Telendos i jämförelse med Patmos?
/Carl
Svara med citat
  #2  
Gammal 2013-07-12, 10:24
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 233
Standard Sv: Tips på öar

Citat:
Ursprungligen postat av carl04 Visa inlägg
Hur är Kalymnos? Är rädd att det är för "turistigt" för vår smak, men det kanske är fel känsla? Har varit på Patmos 2 dygn i slutet av båtluffen 2006 (Rhodos-Milos-Naxos-Schinoussa-Koufonissi och slutligen Patmos). Hur är Kalymnos, Lipsi, Leros, Telendos i jämförelse med Patmos?
Kalymnos är allt annat än turistiskt. Visst är det mycket turister i Myrties, men upplevs inte som turistiskt. I alla fall gör inte jag det. Det bor cirka 17000 personer på Kalymnos, så det grekiska vardagslivet dominerar Kalymnos. Det finns massor att se och göra på ön. Extra plus för närheten till underbara Telendos. Jag tycker att Kalymnos, Lipsi, Leros och Telendos är bra mycket bättre än Patmos. Dock är jag inget fan av Patmos.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT