![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Kommer säkert kunderna till godo i lika stor grad som i Sverige. Det vill säga : inte alls...
Men om det skapar jobb så är det förstås bra. Risken är att det hamnar i ägarens fickor istället. Man kan ana att somliga kommer att "kompensera"... Nu åker vi tyvärr hem den 26:e juli, hade varit kul att se om det märks någon skillnad. |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Vi åker till Lefkas i mitten på september. Jag skulle bli riktigt förvånad om det skulle bli någon förändring där. Har en känsla att på mindre orter pratar alla restauranger ihop sig och gör gemensam sak, dvs fortsätter som förut.
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Det är nog inte så enkelt som att alla förändringar kan ske så snabbt heller. Vi kan inte förvänta oss att det ska vara som att vända på en hand.
Man kan inte glömma greklands historia i allt detta. Man måste ha förståelse för att i ett land som varit så hårt ansatt på olika sätt så kan det kanske vara svårt för varje medborgare, att ha samma kollektiva tänk och samma tilltro till myndigheter som vi har i ex. Sverige där vi levt i fred och frihet i mer än 200 år. Men nu känner jag att jag börjar tangera in på krisen och det är ju en annan tråd, så jag får nog avsluta mitt inlägg här =) |
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|