![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Nu vet jag ju inte riktigt exakt var Elpida ligger , men om det är nära den lilla stranden så är det INTE 1 km till bageriet i alla fall....Det ligger vid den stora stranden. Supermarket tänkte jag inte på för vi bodde ju i andra änden av Batsi.
Jag hade inte "bangat" för promenaden till bageriet, där det nog fanns lite mer än bröd... Lissi |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Jag vet då vi bodde tolv dagar alldeles vid Elpida. Hotellet ligger alltså på udden och man måste gå först ned backen, fortsätta vid den långa stranden och förbi Bella Vista och pizzerior. Efter en liten vik ligger bageriet på den stora terassen. Jag tycker nog att avståndet från hotellet är ca 1 km
![]() http://www.booking.com/hotel/gr/elpida-batsi.html |
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Katitzi ![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
allt är ju relativt, 1 km är ingenting att gå, tycker jag. En morgonpromenad/löptur får man ju direkt. Men, det är olika.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Jag tycker nog att det var en härlig och passande morgonpromenad till byns närmaste supermarket, där man kunde också köpa morgonbröd (fast jag har svåra höftproblem). Dessa är alltid personliga frågor, men jag tycker i alla fall att Elpidas situation är bättre just för denna "egen lilla" strands och uddens skull. Om man vill bo lite livligare närmare byns "centrum", är Bella Vista kanske ert val!
Jag hoppas ni ska ha en trevlig semester på Andros! Hälsa Yannis från mig och maken! Vi var där senaste april ![]() |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Fast i september fanns bageri ner vid stranden. Sen fanns flera i själva byn också.
Lissi |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|