![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Pigi's i hörnet av "torget" som ligger ett kvarter upp från gågatan är outstanding! För övrigt den enda restaurangen som är öppen året runt. I övrigt är även alla(?) andra också prisvärda och bra och vi har aldrig råkat ut för någon "turistfälla" i Limenas, även om de två i Gamla Hamnen snarare lever på läget, enl vårt förmenande... Mousses i bortre änden av nya hamnen är också väldigt bra!
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Då ska vi leta upp dom två ställena och prova 😃 tack för tipset!
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Prova även tavernan på Tarsanas beach, väl värd promenaden ca. 1 km från centrum. Vi har aldrig blivit besvikna vid tidigare besök och vi kommer garanterat att äta där i september då vi besöker Thassos för femte gången!
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Vi var på "Zorbas" i en av gränderna och det var riktigt riktigt gott. Kycklingsoppan var inte av denna världen! Men sen är det ju svårt att bli besviken på maten, när man är på Thassos. Det är gott överallt. Ja, jag kan faktiskt säga att jag ALDRIG har ätit så god mat som på Thassos. Frågan är hur man nånsin ska kunna acceptera kykladernas mediokra turistmenyer igen?
/Netwolf |
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|