![]() |
|
#1
|
|||
|
|||
![]()
Jag har böckerna men som Lissi skriver så är det en bok man gärna behåller för att friska upp Grekiskan så jag har svårt att tro att det är någon som vill sälja begagnat tyvärr. Jag köpte mina böcker på Språkbokhandeln, det gick på ca 500kr med övningsboken.
Jag läste Nygrekiska på distans via Lund, har en del Grekiska vilande långt bak i hjärnan och visst var det ett bra sätt att få struktur i grammatiken osv men så fruktansvärt trist att sitta uppbunden vid datorn! Vi hade ingen som helst sammanhållning eller aktivitet i gruppen heller och ganska ostrukturerad och slarvig lärare på dom obligatoriska webb-träffarna som glömde bort vissa lektioner osv.... Vet inte om man kan posta länkar men försöker få in en länk direkt till Grekiska-böckerna hos Språkbokhandeln: http://www.sprakbokhandeln.se/varldenssprak/index1.html Lycka till :-) |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Vil tro bøkene er billigere om man kjøper dem i Hellas, og de fleste av oss er jo der i blant
![]() - jeg kjøpte Ellinika Tora 1+1 i Agios Nikolaous på Kreta for ca 20 år siden, det følger gode minner med det kjøpet, bokhandeleren var veldig positiv og trivelig ![]() I 2004 gikk jeg for første gang et greskkurs, det var på Ikaria og Ellinika Tora var kursmateriell, så jeg har to, men med dagens portotakster er det dessverre uaktuelt å sende! I 2012 gikk jeg et greskkurs i Chania (Lexis), de hadde brukt Ellinia Tora i "alle år", men hadde byttet til mer "moderne" lærebøker, det gjaldt både læremetode og "situasjoner", de bruker "Ellinika A" og "Ellinika B" ![]() Den eneste "feilen" med dem..., er at d e må også b r u k e s for at man skal lære ![]() ![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Jag läser på distans från Lund på fjärde året. Vi använde ELLINIKA TORA I (vi fortsatte inte med del II, men den är också mycket bra), sedan "lösa papper" och efter det vidtog andra ämnen (än "grammatiken", alltså) och kurser inom nygrekiskan. Vi har hela tiden bara haft 45 minuters lektion i veckan på nätet och den stunden har varit väldigt stimulerande och värdefull. Kontakten inom gruppen får man initiera själv. Det finns inget utrymme för någon sådan under lektionstid. Vi är några stycken som har "pluggat ihop" hela tiden, men dom andra i gruppen känner jag alltså inte. Har bara hört deras röster.
Jag trivs jättebra med upplägget men det är tämligen krävande, hur väl man än behärskar språket. Tentorna ska ju klaras av... Men är man nörd, så är man. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Jag undrar bara hur går tentorna till om man läser på distans?
|
#5
|
||||
|
||||
![]() Citat:
![]() Karin som numera går på grekisk konversationskurs på måndagkvällarna ![]() |
#6
|
|||
|
|||
![]()
I första hand får man åka till Lund för "salstentor", i andra hand ordna med sitt närmaste universitet/högskola, att man kan göra tentan där. Den skickas då från Lund dit och tillbaka av den aktuelle läraren sen, när man skrivit. De muntliga tentorna sker via nätet. Allt har funkat finfint.
|
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|