Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Chaniakusten

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Prev Föregående inlägg   Nästa inlägg Next
  #3  
Gammal 2014-08-08, 23:25
Lissi Lissi är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 12 984
Standard Sv: Första gången till Kreta

Lyckliga Dig, som har hela Kreta helt outforskat!
Jag tillhör ju inte Kretaveteranerna, men har ändå varit där 8 gånger, tror jag. Jag skulle dock rekommendera NEA CHORA, alldeles nära Chania som resmål första gången. Det är ett väldigt "grekiskt" ställe 10 min promenad från charmiga Chania. Där finns det grekiska vardagslivet och hamnen med fiskebåtarna OCH en fin sandstrand också! Åker ni Charter med transfer är det första stoppet efter flygplatsen. Bara det en "bonus". Lite längre från Nea Chora finns Kato Daratso med bla hotell Kedrissos (Ving) Det bästa charterhotell jag bott på efter säkert 40 resor till Grekland.

Det är ALLTID svårt att rekommendera område, men köp Kalimeras E-guide om Chania- området och läs så kanske ni blir klokare.
Själv åker jag 18 sept till Kreta för andra gången i år och ska då bo i Nea Chora på Posidonio . I juni bodde jag i Kato Daratso på Kedrissos och var helnöjd!

Lycka till med planeringen. Du kommer att få så många råd här så Du blir alldeles kollrig...ALLA har sina favoriter!

Lissi
Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 10:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT