Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland

Stängt ämne
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2015-02-10, 19:55
larstommy larstommy är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2013
Inlägg: 504
Standard Sv: Syriza - vill gräva gropen djupare

Citat:
Ursprungligen postat av laero Visa inlägg
Jag kan hålla med om att intervjun är intressant. Om nya finansministern är sympatisk har jag ingen aning om och om han är klok kommer framtiden att utvisa. Men man kan ju inte tro på allt som låter bra, att försöka bilda sig en uppfattning om vad som är realistiskt kan kanske ha ett visst värde.

Om jag tolkar intervjun rätt så är hans huvudspår omfördelning av resurser från övriga Europa till Grekland (och andra fattiga eu-medlemmar). GP;s kulturartikel som Inkfish länkar till, bekräftar den tolkningen. Alltså: man vill få pengarna istället för att nödlåna dem. Vi pratar om gigantiska belopp som då kan kallas för bistånd.
Och visst, den politiken skulle funka om Syriza samtidigt sviker sina vallöften (vilket en hel del redan tyder på) och i framtiden håller ordning i statsfinanserna.

Det är bara en hake, att de skulle få till denna omfördelning/bistånd är helt orealistiskt och kommer inte att ske. Senast i natt kom nyhet från TT om att ECB från 11/2 inte godkänner Grekiska statspapper som säkerhet. Jag orkar inte länka men om ni läser notisen så ser ni att kontentan av det är ett bestämt nej till omförhandling av nuvarande lånevillkor.

Sedan måste jag säga att det finns en stor moralisk betänklighet mot biståndstanken. Om Europa skulle avsätta nya stora pengar till bistånd så finns det många, många oändligt mycket fattigare länder än Grekland att ge biståndet till.

Lars
  #2  
Gammal 2015-02-10, 20:04
larstommy larstommy är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2013
Inlägg: 504
Standard Sv: Syriza - vill gräva gropen djupare

intressant dag i morgon vad gäller spörsmålet om Grekland och EU-samarbetet: http://www.di.se/finansiell-informat...3-96449559837c
  #3  
Gammal 2015-02-10, 21:38
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 270
Standard Sv: Syriza - vill gräva gropen djupare

Haralampos Karatzas analyserar läget inför morgondagen på sin blogg.
  #4  
Gammal 2015-02-11, 19:01
Thira Thira är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2013
Inlägg: 1 605
Standard Sv: Syriza - vill gräva gropen djupare

Oroande!
Hur mycket jag än önskar att Grekland skall få skuldnedskrivning och hur fel jag än tycker det är att åtstramningspaketet drabbat de redan utsatta och medelklassen värst (tycker det är skit att inte de rikaste beskattats hårdare t.ex).
Och hur lite jag än tror att det nuvarande besparingsprogrammet faktiskt är något som skulle gynna Grekland i längden, så hoppas jag verkligen inte att de vänder sig till Ryssland för ekonomiskt bistånd.
Tsipras har redan sagt att det inte är intressant. Men vad ska de göra om de inte får igenom sina önskemål och så länge de får kalla handen av övriga Euroländer?
Och bråttom är det också.
http://www.dn.se/nyheter/sverige/har...s-stodprogram/
  #5  
Gammal 2015-02-11, 20:28
Netwolfs avatar
Netwolf Netwolf är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jul 2005
Ort: Göteborg
Inlägg: 12 148
Standard Sv: Syriza - vill gräva gropen djupare

Nog har jag förstått att Grekiska krisen var illa, men inte att det var så illa ställt. Tjockskärmar - 2015!
  #6  
Gammal 2015-02-16, 19:16
Maggys avatar
Maggy Maggy är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2012
Ort: Skåne
Inlägg: 512
Standard Sv: Syriza - vill gräva gropen djupare

Citat:
Ursprungligen postat av Kalimera Visa inlägg
Haralampos Karatzas analyserar läget inför morgondagen på sin blogg.
Tack för länken, Janne!! Intressant att följa händelseutvecklingen här!!


/ Maggy
  #7  
Gammal 2015-02-16, 19:44
Alalas avatar
Alala Alala är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2008
Ort: Finland
Inlägg: 6 494
Standard Sv: Syriza - vill gräva gropen djupare

Kvällens möte mellan Eurogruppen och Grekland avslutades i förtid. Grekland tycks vilja välja den svåra vägen.

http://hbl.fi/nyheter/2015-02-16/721...tades-i-fortid

/ Anne
  #8  
Gammal 2015-02-16, 20:50
larvih larvih är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: jul 2010
Ort: Danmark
Inlägg: 823
Standard Sv: Syriza - vill gräva gropen djupare

Citat:
Ursprungligen postat av Alala Visa inlägg

... Grekland tycks vilja välja den svåra vägen...
Hvem det er, som vælger den svære vej, kommer nok an på, hvilken side man ser det fra...
  #9  
Gammal 2015-02-16, 21:56
Admirala Admirala är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 2 620
Standard Sv: Syriza - vill gräva gropen djupare

Citat:
Ursprungligen postat av Alala Visa inlägg
Kvällens möte mellan Eurogruppen och Grekland avslutades i förtid. Grekland tycks vilja välja den svåra vägen.

http://hbl.fi/nyheter/2015-02-16/721...tades-i-fortid

/ Anne

Syriza og EU-kommisjonen var enige, så kom Dijsselbloom og spolerte det hele:

Varoufakis:

“Prior to Eurogroup Moscovici gave me a draft that Greece would be happy to sign,” Varoufakis said adding that Eurogroup head Jeroen Dijsselbloem withdrew it and made last minute changes.

“Finally I was given another draft to sign, a draft that was unacceptable. We could not sign the program extension.”

State NERIT TV reported that the draft handed out to Varoufakis by the EU Monetary Affairs Commissioner Pierre Moscovici was drafted by the EU Commission and it was an initiative by President Jean-Claude Juncker.

According to other sources, Moscovici’s draft met some of Greece’s requests like “recognizing the humanitarian crisis, extension for 4 months and intermediate program.”

Why did Dijsselbloem take it back? Whose initiative was it to make the changes and present a draft Greece could not possibly agree with as it was even worse than the draft last Wendesday?

http://www.keeptalkinggreece.com/201...d-have-signed/
Stängt ämne

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT