Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kykladerna > Santorini

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2015-09-14, 19:59
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 241
Standard Sv: Snabba Santorinitips?!

Nu är det försent att svara, så jag är bara nyfiken på hur det gick.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2015-09-16, 03:35
ciic ciic är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jun 2015
Ort: Göteborg
Inlägg: 12
Standard Sv: Snabba Santorinitips?!

Båten gick, lilla Superjet, och jag dejtade toan större delen av den båtturen. Trodde inte jag blev sjusjök men joda! Bestämde mig för att bo i Perissa, dels pga nästan halva priset i boendekostnad samt närheten till havet. Vilken hit och vilken dag det blev! En liten tur till bageriet på morgonen för att äta frukost, förmiddag på stranden, en helt magisk eftermiddag i Fira och lite strosande i Perissa på kvällen. Nu sitter jag utanför hotellet och väntar på taxin hotellägaren skall ha bokat till mig. Mot Sverige!
Med facit i hand skulle jag velat ha fler dagar på Santorini, vilken underbart vacker ö, med hisnande vyer från calderan. Nu är det dags att åka hemåt och semestra lite på en av våra svenska öar istället. Det är inte Grekland men det är ganska fint ändå

/Ciic, kl 4.30 på morgonen
Svara med citat
  #3  
Gammal 2015-09-16, 14:42
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 241
Standard Sv: Snabba Santorinitips?!

Citat:
Ursprungligen postat av ciic Visa inlägg
Vilken hit och vilken dag det blev! En liten tur till bageriet på morgonen för att äta frukost, förmiddag på stranden, en helt magisk eftermiddag i Fira och lite strosande i Perissa på kvällen. Med facit i hand skulle jag velat ha fler dagar på Santorini, vilken underbart vacker ö, med hisnande vyer från calderan.
Synd att båtfärden blev som den blev, men desto roligare att Santorini blev så lyckat, även om du hade kort om tid. Jag blir så glad att du gillade ön, och vill återvända!


Citat:
Nu är det dags att åka hemåt och semestra lite på en av våra svenska öar istället. Det är inte Grekland men det är ganska fint ändå
Håller helt med dig.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT