![]() |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Undrar också vad advokatkostnader kan tänkas bli, har kontakt med en svensk advokat i Athen som vill ha 3000eur för jobbet, jag har hört att det bör vara 2-5% av priset på huset stämmer det?
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Generelt prutes det ikke i Hellas, men du kan prøve deg med et lavere bud. Ikke regn med å få tilslag, men det kommer jo an på hvor desperate selgerne er.
Jeg betalte 2 prosent av salgssum til eiendomsmegleren, som gjorde alt fra å være med meg på offentlige kontor, kjørte meg til (og oversette på) flisebutikk og kjøkkenbutikk, være med på møter hos utbygger etc. For advokatens jobb betalte jeg 200 - 250 euro alt i alt. Det var i 2007, men prisene har ikke steget nevnveverdig. For øvrig: et hus til 70.000 høres rimelig ut, med dagens priser, litt avhengig av strøk og beliggenhet, selvsagt. |
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Ja, i Nafplio. Men om du ikke skal kjøpe der, må du finne en lokal advokat. Advokaten din skal bl.a. være til stede under "tinglysningen", og den skjer i kommunen du kjøper eiendommen.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Ska köpa i Samos, men tänkte att det är bättre att ta nån från athen som inte har koppling till ön så slipper man risk för blåsningar...
|
#6
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Ett "vettigt " hus som Du skriver för under 700.000 svkr på Samos tycker inte jag låter dyrt. Lissi - som helt lagt av tidigare planer på att köpa. Hellre i så fall långhyra. |
#7
|
||||
|
||||
![]() Citat:
http://buy2greece.com/real/viewprofi...941&view=photo Har vänner där som köpt liknande för 40.000euro... |
#8
|
|||
|
|||
![]() Citat:
Men som Admirala säger, ge det bud som ni tycker det är värt. Var ligger huset? Att VI inte vill köpa beror på att allt är osäkert i Grekland nu och man kan långhyra istället och sen byta ö /ort. Dessutom är vi i så fall mer intresserade av Spanien OM vi ska köpa. Makens son är bosatt i Barcelona och vi gillar Spanien nästa lika mycket som Grekland ![]() Lycka till!! Lissi |
#9
|
||||
|
||||
![]() Citat:
|
#10
|
|||
|
|||
![]()
Gå in på Milos (Kykladerna), där finns en tråd som heter "Köpa lägenhet på Milos" från den 2015-08-01. En bra diskussion om att långtidshyra i stället för att köpa.
|
#11
|
||||
|
||||
![]()
Tack för tipset men nu är jag inte intresserad utav det utan vill ha svar på mina frågor gällande min sak...
|
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|