Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Egeiska öarna & Sporaderna > Chios

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2016-02-09, 17:12
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 250
Standard Sv: Måste bara få säga...

Chios är ett mysterium för mig. Få verkar känna till ön och ännu färre har varit där. Av de 73 resmål eller öar som finns på Kalimera hamnade Chios på plats 65 i statistiken år 2015. Obegripligt med så lågt intresse.

Jag tycker otroligt mycket om Chios, och jag antar att du har läst det jag har skrivit om ön här. Det är inte bara medeltidsbyarna som är intressanta, allt är intressant, och det är en väldigt ”grekisk ö”. Karfas är väl den enda ort som är exploaterad. Norra delarna av Chios är en resa tillbaka i tiden. Vi har bott i Mesta i söder och i Marmaro i norr. Har kört runt i stort sett hela ön, och gillar det mesta – mycket!
Svara med citat
  #2  
Gammal 2016-02-10, 12:41
Carina Carina är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Iggesund
Inlägg: 569
Standard Sv: Måste bara få säga...

Vi var där 1993, många år sedan, och trivdes ypperligt. Många fina byar, vi har tänkt resa dit igen men det har inte blivit så. Men än är det inte för sent.

Carina
Svara med citat
  #3  
Gammal 2016-02-10, 17:19
Thira Thira är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: feb 2013
Inlägg: 1 605
Standard Sv: Måste bara få säga...

Tack för svar alla. Ja alla som varit på Chios tycks gilla ön. Nej Janne, fattar inte heller hur det kommer sig att ön är så okänd.
Chios och Ithaka är de enda öar som riktigt lockar mig efter Peloponnessos. Tycker båda verkar underbara fast på varsitt sätt. Hoppas verkligen jag får möjlighet att se båda.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT