Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2017-11-25, 12:56
yanniss avatar
yannis yannis är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Umeå
Inlägg: 4 950
Standard Sv: Kalimera på Instagram

Jag älskar den. Vi har en stor bougainvillea på balkongen i Umeå som fortfarande har blommor. Vi hoppas den överlever vintern.

Sen har vi ett speciellt förhållande till växten. Vi hade bestämt oss för att öluffa i Grekland för första gången. Det var på 90-talet. Men,,,lite säkra ville vi vara så vi hyrde ett litet hus på Antiparos för första veckan och bokade i förväg. Vi hade tillgång till 3 sovrum, ett vardagsrum, kök, två katter och en get. Samt en stor altan. Detta var runt 15 augusti så det var nog tur att vi bokat i förväg.

Vid altanen växte en stor bougainvillea. Varje morgon låg en matta av blommor med sina rödlila höljen på altanens stengolv. Vi sopade 3 gånger per dag i 7 dygn!

Numera tycker jag lite synd när jag ser tavernaägare som har samma "dilemma". Dom sopar och sopar, men det tar aldrig slut. Kanske det var bättre att ha jasmin? Men inte lika vacker.

Birgitta.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT