Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Semestra i Grekland > Resa till Grekland

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2020-05-26, 13:55
Kalimeras avatar
Kalimera Kalimera är inte uppkopplad
Admin
 
Reg.datum: nov 2004
Ort: Karlskrona
Inlägg: 35 263
Standard Sv: Längtansfulla bilder inför kommande resor till Grekland



Dagens längtansfulla bild är på guppande fiskebåtar och turkost vatten.

Jag älskar små färglada fiskebåtar, såna som var vanliga förr där jag växte upp, men de var antingen träfärgade eller vita. Jag kan stå länge och titta på båtar när de ligger och guppar i vattnet, som den här guppande trion i Goupa (!) på Kimolos.

Goupa är en liten fiskeby med fina omgivningar cirka 10 minuters promenad från Chora. Byn är känd för sina färgglada båthus som är uthuggna direkt ur berget. Tillsammans med de små, och likaledes färgglada, fiskebåtarna bildar de en vacker fond mot det turkosa vattnet.

Utanför båthusen i Goupa sitter ibland fiskare och arbetar med sina nät. Längs vattnet kan man spatsera på handgjorda bryggor av sten. Den lilla stranden är inte övärldens bästa, men den duger för ett svalkande dopp efter promenaden från Chora.

Läs om Kimolos här.
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT