![]() |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
I dagens DN är finns ett tre sidor långt reportage om Karlskrona med rubriken: ”Örlogsstaden rustar upp igen”.
![]() Ett kort utdrag från den långa texten: ”Karlskrona har den senaste tiden åter hamnat i blickfånget. Staden är strategiskt viktig med sitt läge mot Östersjön – i Karlskrona är det närmare till Kaliningrad, den ryska exklaven som är bas för landets Östersjöflotta, än till Stockholm. I Karlskrona finns Sveriges största marinbas, och flygflottiljen i Kallinge bara några mil bort. Samtidigt har färjeläget blivit porten till Sverige för många av de ukrainska flyktingar som nu kommer hit.” Läskigt. ![]() Artikeln är låst, men går att läsa om man registrerar sig. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Nu står idioter från grekiska kommunistpartiet och blockerar att militärt NATO-mtrl, kan transporteras till Bulgarien/Rumänien.
![]() /Netwolf |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Man kan knappt tro att det är sant
![]() //Conny |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Var har du hittat den bilden?
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Tack! Sicka dårar!
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Det ser jo fortsatt ikke spesielt lyst ut, krigen kan fort eskalere. Maktsykdom og ekstremisme truer det demokratiet vi har hatt stor tillit til.
|
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|