Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Ordet är fritt

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-07-06, 23:35
Mariannes avatar
Marianne Marianne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Danmark
Inlägg: 2 498
Standard Sv: värmen är här

Citat:
Ursprungligen postat av Riitta
Såg att det var bara 23 grader på Karpathos nu och här hemma hos oss 25
Får väl hoppas att det håller i sig, Riitta. Du vill väl helst inte ha det mycket varmare än 23-25 grader, eller hur?


Och Sandroow: Semester hemma blir ALDRIG det samma som att resa ut och uppleva nya omgivningar, fylla på med nya intryck. Det är skönt att resa ifrån alla måsten, det finns inte många plikter som ska skötas när man är ute och reser (passa hemresetidpunkten förstås). Skönt att ta dagen som den kommer och kunna göra precis vad man har lust med. Nu har du ju dessutom tur som har haft fint väder här hemma innan resan och inte reser alldeles vinterblek, men kan säkert tåla solen mycket bättre än om du rest tidigt på säsongen.
Och vad är det som säger att sommaren fortsätter här uppe med det fina vädret? Skulle det vara tillfället, då är det väl bara att glädja sig på alla andras vägnar, alla de som har valt att inte åka just nu.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-07-06, 23:42
Hellens avatar
Hellen Hellen är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Inlägg: 4 604
Standard Sv: värmen är här

Citat:
Ursprungligen postat av Marianne
Och vad är det som säger att sommaren fortsätter här uppe med det fina vädret? Skulle det vara tillfället, då är det väl bara att glädja sig på alla andras vägnar, alla de som har valt att inte åka just nu.
Samt glädja sig med de stackare som inte har möjlighet att åka alls.
Tänker på dem som har ett "låst" arbete och kanske inte ens ser solen under arbetsdagen.

Kul om det kunde få vara fint väder hemma sverige HELA sommaren!
Svara med citat
  #3  
Gammal 2006-07-07, 07:43
Eva Ls avatar
Eva L Eva L är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 8 008
Standard Sv: värmen är här

Nackdelen med Grekland nu är väl mest att det på vissa ställen är mycket turister och att risken för en riktig grekisk värmebölja finns men den får vi hoppas att alla slipper i år. Många gamla människor har det svårt när den extrema värmen kommer och dödsfallen brukar vara många samtidigt som riksen för skogsbränder ökar. Litet tips till alla i värmen är väl att ta med sig en förpackning vätskersättningstabletter som finns att köpa på apoteket för några tior. En förpackning inneåller två rör och är lätta att ha med sig i väskan.

Eva
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT