Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kafé Kalimera

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2006-08-06, 13:01
Argyris Argyris är inte uppkopplad
 
Reg.datum: dec 2005
Ort: Skåne
Inlägg: 624
Standard Sv: Hemma från Kreta igen

Hej... vilket liv det kan bli bara för att det förekom "topless" i en mening.
Om jag läser inlägget från Nilam, så handlar det inte om topless utom om västra sidan av kreta, Stalos & Chania.

Om det är av vikt att diskutera topless / naken eller så, så tycker jag att vi kan ta det som ett nytt ämne.

När det gäller vad du har upplevt så tycker jag att jag har gjort samma "resa". Vi har varit i Rethymnon, på andra öar och fastlandet, men vi känner oss "hemma" i Chania. Med trevligheten, mysigheten och prisläget.

Jag åker 8-10 ggr / år till Kreta (nästa vecka 4ggr i år). Jag trivs att vara där när alla turistställen har stängt och man se vilka tavernor & affärer som finns på vintern.

Dessa tycker jag skall man gynna, inte dom ställen som har öppet några månader och säljer skräpmat / skräpsaker etc. Dom flesta som har dessa ställen behöver inte livnära sig på inkomsten. Många ställen ägs dessutom INTE av Kretansera. (OBS: Jag vet att det finns några som ägs av lokalbefolkningen.)
På dessa ställen få lokal folk jobba för ganska lite lön och med arbetsvillkor som vi ej skulle acceptera.
Jag har flera av mina bekanta som har jobbat där och blivit sämre behandlat än bergsgetter (enligt dom själva). Sedan tar ju ganska många utländsk personer anställning i lokala turist ställen (titta i Platanias).

Fråga nästa gång om dom kommer ifrån Kreta.
Om det är någon i detta forum som har en annan åsikt ”fine”, men tänk om vi hade många turister i Sverige och man bara pratar t.ex. ”utländska i Visby…eller att alla affärer ägs av ”icke-gotlänningar”

Jag ser fram att komma ”hem” till Chania på onsdag, jag kommer att lämna kreta 1 vecka senare med en sorgsen blick.

/Nico
Svara med citat
  #2  
Gammal 2006-08-06, 13:12
nilams avatar
nilam nilam är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 2 216
Standard Sv: Hemma från Kreta igen

Citat:
Ursprungligen postat av Argyris
Jag ser fram att komma ”hem” till Chania på onsdag, jag kommer att lämna kreta 1 vecka senare med en sorgsen blick.

/Nico
Förstår dig så väl Jag gick flera gånger, under min vistelse där, förbi där du beskrivit att ditt hus ligger..men fick inte riktigt ihop det Det var några byggen på höger sida om man går upp vid Marias men visst sa du väl att det låg på vänster? Får kolla bättre nästa år

Trevlig resa!

Malin
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 09:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT