Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Om Grekland > Språk

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2007-01-09, 16:22
odynes avatar
odyne odyne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2007
Ort: Uppsala
Inlägg: 11
Standard Sv: Hur lär jag mig grekiska?

Tack Ewaki och Martinfk för era svar. Jag har lagt av att lära mig efter den cd-kurs jag har. Den är bara konstig. Man lär sig bara en massa fraser utan att egentligen veta vad man säger. Nu koncentrerar jag mig på att lära mig enstaka ord och lätta, använbara fraser, såsom Vad heter du? Hur mår du? Jag lär mig inte bara frågorna utan även vad jag ska svara. Det känns lättare utan den dumma cd:n. Den brukar jag bara ha på för att lära mig melodin i språket. Jag har en vän från Grekland som jag brukar säga något som jag lärt mig till. Först kände jag mig mycket osäker när jag sa mina grekiska ord, men nu går det bättre och ju mer jag vågar säga desto lättare går det. Roligt är att han tycker att jag har ett förvånansvärt fint uttal. Kanske för att jag klurat ut att när det är en ´över vokalen så ska den bokstaven betonas. Hur som helst så känns det mycket roligt just nu och jag känner att jag går framåt och har lättare att ta in nya ord. I början var varenda ord ”rena grekiskan”.

Senast redigerad av odyne den 2007-01-09 klockan 16:26.
Svara med citat
  #2  
Gammal 2007-01-09, 17:20
karinafps avatar
karinafp karinafp är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Handen
Inlägg: 3 217
Standard Sv: Hur lär jag mig grekiska?

Hej Odyne!

För att öva in alfabetet och en del grundläggande ord, gå till:

http://www.theodorou.freeserve.co.uk...p/contents.htm

det är en mycket trevlig sajt att öva sig på. Glöm inte att även klicka på den stora ikonen till höger, "Activity Centre". Här hittar du flera övningar som hjälper dig att lära in vanliga ord.

Sen kan du ta en titt på den här sajten, det är en nybörjarkurs i grekiska med både ljud och grammatik . Alltid en början:

www.xanthi.ilsp.gr/filog/

Sen har jag fått god hjälp av denna sajten också:

www.kypros.org/LearnGreek/login/index.php

Hitta på ett användarnamn och ett lösenord, och sätt igång bara! Jag brukade ta upp texten i ett fönster och försöka hinna med att läsa samtidigt som jag lyssnade på ljudfilen.

Lyssnar dagligen på grekisk radio via datorn. Bra musik, och lite prat. I början hängde jag naturligtvis inte med alls, men så småningom började jag förstå mer och mer. Mängder av radiokanaler hittar du på:

www.e-radio.gr

Jag föredrar EllinikosFM, men smaken är olika. Pröva dig fram! Och när du har kommit så långt att du har fått några favoritmelodier, kan du leta efter texten och försöka sjunga med, och så småningom även översätta. På:

http://www.stixoi.info/stixoi.php?in...dex&sort=alpha

hittar du överst på sidan det grekiska alfabetet. Klicka på den första bokstaven i sångtiteln, så kan du sedan bläddra dig fram till den text du söker.

Ha så kul!

Karin
Svara med citat
  #3  
Gammal 2007-01-09, 18:19
Soldyrkarens avatar
Soldyrkaren Soldyrkaren är inte uppkopplad
 
Reg.datum: maj 2005
Ort: Stockholm
Inlägg: 146
Standard Sv: Hur lär jag mig grekiska?

Medborgarskolan har kvällskurser, åtminstone här i Stockholm och sannolikt även på andra ställen i landet. Skall testa en sån nu i vår.
Svara med citat
  #4  
Gammal 2007-01-09, 20:45
odynes avatar
odyne odyne är inte uppkopplad
 
Reg.datum: jan 2007
Ort: Uppsala
Inlägg: 11
Standard Sv: Hur lär jag mig grekiska?

Hej alla!
Tack för alla fina tips. Nu känns det som om jag kommer att klara att komma ganska långt med mina studier. Att lära sig genom att lyssna på radio och musik låter roligt, och saker som är roligt går ju oftast lättare.
Svara med citat
  #5  
Gammal 2007-02-08, 16:05
MalinEFs avatar
MalinEF MalinEF är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2007
Ort: Stockholm
Inlägg: 18
Standard Sv: Hur lär jag mig grekiska?

Det här svaret kommer kanske i senaste laget. Du verkar ha blivit nöjd med tipsen du fick, och det förstår jag mycket väl. Själv är jag jättepeppad att lära mig grekiska och gör det lustigt nog främst med hjälp av precis den CD-kurs som du själv tyckte var dålig. Jag förstår mycket väl att den metoden inte fungerar på alla, men jag hade pluggat ca 1 timme om dagen (äntligen har jag hittat något riktigt vettigt att göra på pendeltåget!) sedan Julafton när jag besökte Grekland för första gången nu i slutet på januari, och jag hade stor nytta av att ha lärt mig så pass många fraser som jag hade gjort. Det i kombination med att jag hade lyssnat på grekisk musik (vokal sådan) dagligen i 8 månader gjorde att jag förstod förvånansvärt mycket, och kunde även prata litet.

Precis som du säger är det viktigaste att hitta ett sätt att lära sig språket på som är roligt. Annars är det nog lätt att ledsna. Lycka till!
Svara med citat
  #6  
Gammal 2007-02-08, 17:15
Admirala Admirala är inte uppkopplad
Avslutat medlemskap på egen begäran
 
Reg.datum: apr 2005
Inlägg: 2 620
Standard Sv: Hur lär jag mig grekiska?

Et annet tips for å lære seg mer gresk hvis du alt kan litt:
Skolens lesebøker/oppgavehefter/grammatikkbøker koster bare ca 1,50 euro her i Hellas. Kjøp noen neste gang du er her, de har dem i de fleste bokhandlene.
Med noen sånne bøker for unger på de laveste klassetrinnene, (begynn med første klasse - som heter Alfa her) samt en god gresk/norsk (svensk, engelsk) ordbok lærer man masse. Gøy er det også, synes jeg!
Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT