![]() |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Citat:
Den gången det börjar samla sig viktiga dokument av alla de tänkbara slag, har du tänkt på att då ta back-up så du inte riskerar att förlora något ? Lägga foton på cd-skivor t.ex eller t.o.m köpa en extern hårddisk om du börjar få stora mängder ? På en extern hårddisk lägger du ju en kopia på "hela din dator", den del som kallas C:\ Jag är ju en av dem som lyckats förlora c:a 6 års samlande av dokument mm. i en dator som nu är kraschad. Det är inte frågan om en dator kraschar, det är när som en bekant sade till mig. Hasse
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Citat:
Ja, det är ju smart. Fotona har jag redan lagt på cd men det där med extern hårddisk ska jag nog också köra med senare. Katerina
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
En billig investering för c:a en 1000-lapp istället för att ovärderliga värden går till spillo.
Hasse
Senast redigerad av inkfish den 2007-01-31 klockan 13:42. Anledning: långt citat |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Citat:
birgitta |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Visst vill har man typ 20 000 kr eller mer liggande så kan man kontakta företag/"datordoktorer" som kan hjälpa till med att återskapa hårddisken.
Men varken jag och säkert flera med mig har inte sådana resurer att plocka fram om olyckan är framme. Men jag håller med Hasse, lägg en säkerhetskopia/backup på en extern hårddisk, utifall att. För att det är verkligen tråkigt att mista stora delar av sitt uppkopplade liv för att datorn kraschar. /Sussan Senast redigerad av inkfish den 2007-01-31 klockan 13:42. Anledning: långt citat |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Jag vill förtydliga en sak. Bara för att operativet inte startar så behöver inte det betyda att man inte kan rädda datan som är på disken.
Det är en mycket enkel sak att plocka ut problemdisken ur datorn och koppla in den på en annan dator för att där plocka ur datan, numera så kan man också koppla in interna diskar med en USB kabel vilket underlättar en del. Man gör alltså om disken till en extern disk med en IDE/SATA till USB konverter en s.k. "mojäng"
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
De later som om jag skulle behova karta, kompass och mkt hj'lp!!!
Katerina Senast redigerad av inkfish den 2007-02-02 klockan 12:53. Anledning: långt citat |
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|