Kalimera Grekland

Gå tillbaka   Kalimera Grekland > Kreta > Södra Kreta

Stängt ämne
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
  #1  
Gammal 2005-02-21, 16:10
bengtv bengtv är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 78
Standard Sv: Sydkusten/Plakias

Jag glömde en fin hemsida www.plakias.co.uk.
  #2  
Gammal 2005-02-21, 18:12
Briges avatar
Brige Brige är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Jättendal, norra Hälsingland
Inlägg: 288
Standard Sv: Sydkusten/Plakias

Innerligen tack! Även vi föredrar sydkusten, helt klart En av våra favoriter är Paleochora. Vi har även åkt med lilla färjan från Paleochora österut till Sougia (stavas det så ). Det var en fantastiskt vacker resa med dessa mäktiga berg som stupar brant ner i havet. Om jag har fler frågor om Plakias, (om vi nu kommer i väg till Kreta i höst) så återkommer jag gärna. Jag vill ha nära till stranden och slippa "klänga" i trappor o branter eftersom jag har en skada i höger knä Så detta med boendet är väldigt viktig sak för oss.
Så är det det här med badrum!? Jag vill ha gott om utrymme och slippa ha halva kroppen utanför själva dusch-utrymmet då jag duschar. Jag uppskattar oxå att kunna duscha och inte behöva halvt om halvt "hänga" över handfatet samt, att kunna sitta ner på toan och kunna resa mej upp och slippa ha handfatet i knäet. (Om du undrar vad jag yrar om så kan du läsa mitt resebrev från i höstas). Att toarullen, ibland, får bäras ut före dusch är en baggis det hör mer till standarden tycker jag. Redan nu så undrar jag oxå om de stränder du nämner, förutom den stora som vi såg då vi gjorde blixtvisit, ligger öster eller väster om själva byn och om det är kort gångavstånd.

Angående blåsväder; vi har haft blåsigt och t o m regn ett par gånger i sept och då på sysdkusten. Det är nog lite som att spela på lotteri tror jag, Marianne o Jens hade en hel del blåsväder då dom var ner i höstas, medan vi som var i Kykladerna slapp den värsta blåsten
Pinsamt detta, nu längtar jag plötsligt till Kreta och vi som har flygbiljetter bokade för luffning i Dodde o Egeiska ö-världen
Men det ÄR bara så, Kreta har en ABSOLUT egen och outstanding plats i mitt hjärta!!

-Kreta, ett eget land............/Birgitta
  #3  
Gammal 2005-02-22, 10:59
bengtv bengtv är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 78
Standard Sv: Sydkusten/Plakias

Hej igen.
Amoudi beach och micro amoudi beach ligger öster(det måste det bli) om Plakias. Mellan Lefkogia och Plakias. Jag tror inte det är möjligt att komma ner till micro amoudi med ett skadat knä. Det är ganska brant och ingen riktig stig.
Villa Ioanna har inte havsläge. Det ligger mellan Plakias by och Amoudi beach.

Senast redigerad av Kalimera den 2005-02-23 klockan 07:27. Anledning: Otillåten länk
  #4  
Gammal 2005-02-22, 13:23
Briges avatar
Brige Brige är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Jättendal, norra Hälsingland
Inlägg: 288
Standard Sv: Sydkusten/Plakias

Tack för Din omtanke om mitt onda ben samt, informationen Länken om Kreta har jag redan i mina Favoriter, tillsammans med många andra Kreta-länkar. Det boende du beskriver låter så MYSIGT. Hur långt är det ner till byn o stranden därifrån Är det brant eller någorlunda "slät mark"? En promenad på ett par hundra meter är alls inget hinder även om jag formligen älskar att ha havet "precis utanför dörren" Vi bor så i vårt vanliga liv, havsviken o bryggan ligger max 150m från "vårt" hus och vi har en härlig utsikt från fönstret o balkongen i allrummet Det där med valnötsträdet bakom huset lät lockande. Det säjer mej att det borde vara lummigt o grönt runt huset. Om jag kommer ihåg rätt, från vår snabbvisit i april-98, så ligger Plakias i "änden" av en grön dalgång. Vägen ner mot byn o havet kantades av vackra, lummiga trädgårdar Stämmer det månne. Så var det mycket branta bergsmassiv i bakgrunden. Vägen slingrade sej i en ravin, (vi körde österut mot Spili), och det kändes nästan lite instängt. Men pampigt o vackert var det
Ytterligare en fundering; "lummigt o grönt", säjer mej att det kan vara myggrikt. Om så är fallet bör man väl rusta sej med diverse "skrämma-bort-myggen-utrustning"
-Kreta, ett eget land............../Birgitta

Senast redigerad av Kalimera den 2005-02-23 klockan 07:29.
  #5  
Gammal 2005-02-22, 15:49
bengtv bengtv är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Inlägg: 78
Standard Sv: Sydkusten/Plakias

Hej igen. Villa Ioanna ligger ca 1000 meter från centrum. Det är en dryg promenad att gå hem, för det är i stort sett bara uppåt.
Vi har som sagt bara varit där i slutet av september och början av oktober
då har det inte varit några myggor alls.
Jag har skickat lite kort till din privata emailaddress.
Bengt

Senast redigerad av Kalimera den 2005-02-23 klockan 07:29. Anledning: Otillåten länk
  #6  
Gammal 2005-02-22, 17:03
Briges avatar
Brige Brige är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Jättendal, norra Hälsingland
Inlägg: 288
Standard Sv: Sydkusten/Plakias

Mycket o varmt tack Bengt Jag har tittat på bilderna du skickade, och sparat dom, gissa om vi blev sugna Det får nog bli Plakias, några dagar i alla fall, nästa gång vi reser till Kreta Boenden finns säkert på närmare håll än det du beskriver, den promenaden blir nog för kännbar för min del tyvärr. Jag ska även fingranska länkenoch riktigt frossa i värmande Kretamotiv.
Här fullständigt VRÄKER snön ner o har så gjort oavbrutet i drygt ett dygn nu. Jag ska ut på vägarna om en timme o ser inte fram emot det, vi har visserligen vant oss en del sedan vi flyttade hit upp, men lite obehagligt känns det allt just nu
Birgitta
  #7  
Gammal 2006-06-30, 21:49
go-norths avatar
go-north go-north är inte uppkopplad
 
Reg.datum: feb 2005
Ort: Finland
Inlägg: 42
Standard Sv: Sydkusten/Plakias

hejsan,

ni kan se några bilder bla från sydkuysten / Plakias på Kreta:

http://personal.eunet.fi/pp/triuno/33-piccs.html

hälsn.
  #8  
Gammal 2006-07-01, 10:42
inkfishs avatar
inkfish inkfish är inte uppkopplad
 
Reg.datum: nov 2004
Inlägg: 8 500
Standard Sv: Sydkusten/Plakias

Eftersom tråden är gammal låser jag den. Den som vill prata mer om sydkusten får gärna starta nya trådar.

inkfish/moderator
Stängt ämne

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT